Eğitim

LGS sınavı ünlü isimlerden tepki gördü! YKS sınavı ertelenecek mi?

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü nedeniyle okullar kapatılmıştı. Uzaktan eğitime geçen 8. Sınıf öğrenciler LGS sınavının nasıl yapılacağını merak ediyordu. Bugün gerçekleştirilen sınavda okul kapıları önündeki velilerin yoğunluk oluşturduğu sosyal mesafeye dikkat etmediği görülürken ünlü isimlerden de LGS tepkisi gecikmedi.

Corona virüsü salgını nedeniyle bu sene LGS sınavı merak konusu olmuştu. Normalleşme kapsamında okullarda gerçekleştirilen sınav için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yapmış, okulların dezenfekte edildiğini ve öğrenciler ile velililerin endişe etmemeleri gerektiğini ifade etmişti. Bugün ise sona eren LGS sınavı ardından ünlü isimlerden tepki gecikmedi. Profesör Mehmet Çilingiroğlu ve Şarkıcı Gökhan Özoğuz twitter hesapları üzerinden eleştiride bulundu.

Profesör Mehmet Çilingiroğlu açıklamasında, “Karantinadaki çocuklar bile sınava giriyor??? Madem niye karantinaya koydun? Maske 100% koruyucu değil o çocuk diğer çocuklarla aynı sınıfta nefes almayacakmı ?? Bu virüs sayısı sıfıra inecekmiş? dünyada ölümde 57 inciymişiz hikaye. Şimdide diyeceklerki bu günkü vaka sayısı 1000?” ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Gökhan Özoğuz ise “Bu mu Korona dönemi sınav için alınan tedbir? Yahu bu insanların hepsi@birbirne geçirdi bile, şaka mı bu? İş yapmış olmak için, bir hamle yapılmış olsun diye sokağa çıkma yasağı konuyor. Konu; Yapılan işin Pandemi gibi bir felaket döneminde vereceği zarar, İnsanların hayatı! Konu; Belki bir çoğunun Dedesi Babanesi kronik hastalığı olan Abisi Kardeşi. Hayat yani! Çok mu şarttı bu? #lgs2020 Çok üzgünüm.Sayın yetkililer, çok Sayın Devlet büyüklerimiz; Dönem bu dönem, Dünya kırılıyor, Milyonlar ölüyor! Ne sınavı ? HANGİ SINAV? Hangi tedbir? Nasıl kalkacağız altından ? Evlere düşecek ateşler aklımıza gelmedi mi?” paylaşımını yaptı.

LGS sınavının ardından YKS sınavının ertelenip ertelenmeyeceği merak ediyor. Daha önce yapılan açıklamalarda sınavın ertelenmesinin söz konusu olmadığı bildirilmişti. Ancak LGS ertesinde Bilim Kurulu Üyelerinden yeni bir açıklama gelmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler