Kamu Haberleri

Lise Mezunu Subay ve Astsubay Alımı İçin Yeniden Başvuru Hakkı ! İşte Geç Başvuru Tarihi

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı-2020 başvuruları bilindiği gibi 10 Şubat'ta sona ermişti. Bu sınav kapsamında lise mezunu adaylar MSÜ'ye kabul görerek subay ve astsubaylık eğitimine alınıyorlar. MSÜ için adaylara geç başvuru hakkı veriliyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nın organize ettiği, TSK bünyesinde subay ve astsubay olarak istihdam edilmek isteyen lise mezunu gençlerin katılım sağladığı MSÜ sınavını başvuruları 10 Şubat 2020 tarihinde sona ermişti.

Konu ile ilgili olarak MSÜ lise mezunu subay ve astsubay alımı için adaylara geç başvuru hakkı veriliyor. Peki adaylar geç başvurularını hangi tarihte yapacak? Detayları kamuilanlari.com olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz..

BAŞVURU DETAYLARI

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından belirlenen takvim kapsamında 2020 lise mezunu subay ve astsubay alımı MSÜ geç başvurularını 25 Şubat 2020 tarihinde alınacak. 150,00 TL olan geç başvuru ücreti MSÜ başvuru kılavuzunda yer alan bankalara yatırılacak. Sınav ücreti aynı gün ödenecek.

Ayrıca söz konusu sınav 29 Mart 2020 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

MSÜ Lise Mezunu Subay ve Astsubay Alımı
MSÜ Lise Mezunu Subay ve Astsubay Alımı

ARANAN ŞARTLAR

Sınava katılacak olan adaylarda bazı şartlar aranıyor ve şartlara haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmiyor. Bu bağlamda lise mezunu subay ve astsubay alımı için adaylarda şu şartlar aranmaktadır:

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.),

2) Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

3) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

4) Lise mezunu subay ve astsubay alımı sınavı kapsamında Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2020 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

5) Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 29 Mart 2020 tarihinde yapılacak 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir