EkonomiGündem

LPG, Motorin ve Benzin fiyatlarında yeni dönem başladı! Büyük indirim geldi

Akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulaması başlaması sonrasında LPG, Motorin ve Benzin fiyatlarında yeni dönem başladı. LPG, Motorin ve Benzin fiyatlarında yeni dönem ile birlikte de büyük indirim geldi.

LPG, Motorin ve Benzin fiyatlarında EPDK alınan karar sonrasında bugün resmen yeni dönem başladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yeni dönemle ilgili olarak yaptığı açıklamada LPG, Motorin ve Benzin fiyatlarına büyük indirim olduğunu duyurdu.

AKARYAKIT FİYATLARINDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

“Biz fiyatlarda ortalamada 17-20 kuruşluk indirim olacağını söylemiştik.” diyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Tavan fiyat kararımızın ardından bazı illerimizde KDV dahil 35 ila 40 kuruşluk indirimler oldu. Bu durum kararımızın ne kadar yerinde olduğunun da bir kanıtı. Ancak daha yolun başındayız. Vatandaşlarımız özellikle bu süreçte internet sayfamızda ilan ettiğimiz fiyatlara da bakarak istasyonlardaki fiyatlara biraz daha dikkat etsin. Seçimini de yapılan indirime göre yapsın. Kalite zaten her yerde aynı.” dedi.

İNDİRİM GELDİ

Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz şunları söyledi:

İki bayi arasında 5-10-20 kuruş fark var ve ucuz satan bütün bayiler vergi kaçırıyor ve devlet de buna göz yumuyor öyle mi? Bunu söyleyenlerin önce akaryakıt fiyatlarının nasıl oluştuğunu, maliyetlerdeki farklılıkların nasıl pompaya yansıtılabileceğini öğrenmesi gerekiyor. Toplu satışlarda ve otomasyon satışlarında indirim yapmak ne kadar doğalsa, pazarlık gücü olmayan istasyon müşterisine indirim yapmak da o kadar doğal. Şunu da ifade etmem gerekir. Eğer vergi kaçakçılığı yapan var ise bunun ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığımız da zaten gereğini yapmaktadır. Kamunun denetimi hassas ve süreklidir. Akaryakıt fiyatlarını belirleyen önemli maliyet unsurları bellidir. Yüksek kira maliyeti, intifa ya da hava parası gibi giderleri kimse bireysel istasyon müşterilerinden çıkarmamalıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsun, hangi bayii en uygun fiyata satıyorsa güvenle o bayiden yakıtını alsın.

“Ama kurumumuz lehine sonuçlandı ve kesinleşti. Çünkü aldığımız kararlar doğru ve hukuka uygundu. Bugün de doğru ve hukuka uygun. EPDK’nin bu sene 20. kuruluş yıldönümü. 20 yıllık tecrübeye sahip bir kurum olarak adaletten, hakkaniyetten, tüketici odaklı duruşumuzdan taviz vermeyiz.

İL İL AKARYAKIT FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler