Gündem

Malatya’daki 5,7’lik Depremde Can ve Mal Kaybı Var Mı? Belediye Başkanı ve Bakan Soylu’dan Açıklama

Malatya'da 5,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremin şiddetinin fazla olmasından dolayı akıllarda yıkım veya herhangi bir can veya mal kaybının olup olmadığı sorusu geldi. Bu konu hakkında Belediye Başkanından açıklama geldi. Bunun yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir açıklama yaptı.

Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre Türkiye’nin doğusunda 5,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Söz konusu deprem Malatya Pütürgede meydana gelirken Adıyaman, Diyarbakır ve çevresindeki illerde de hissedildi. Ayrıca Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini 5,7 olarak açıkladı.

Meydana gelen deprem hakkında Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük açıklama yaptı. Sülük açıklamalarında can veya mal kaybı ile herhangi bir yıkım olup olmadığına ilişkin akıllardaki soruları yanıtladı.

CAN VE MAL KAYBI VAR MI?

Pütürge Belediye Başkanı Sülük açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Ekiplerimizle birlikte sahadayız, can kaybımız yok. Geçmiş depremde hasar gören ve şu anda da hasar alan binalarımız var. Kısa sürdüğü için yıkım olduğunu düşünmüyoruz, deprem 10-12 saniye kadar sürmüş olabilir. 31 Temmuz’da da 4 büyüklüğünde bir deprem olmuştu o bu kadar şiddetli değildi ama bu deprem çok şiddetliydi.”

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Bunun yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da deprem hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 12.37’de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok.

Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor.

İlgili Makaleler