Gündem

Malatya’daki deprem için uyarıda bulunan profesör 7.4’lük deprem uyarısında bulundu!

Malatya’nın Pütürge ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden bir kaç gün önce Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" uyarısında bulunmuştu. Prof. Görür, 7.4’lük deprem için de vatandaşları uyardı.

Bugün Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 12.37’de 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Korkutucu deprem hakkında Elazığ, Gaziantep, Diyarbakır ve Urfa’dan da hissedilen deprem için daha önce Prof. Dr. Naci Görür’ün uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Naci Görür, birkaç gün önce Malatya’nın Hekimhan 3.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem için açıklamada bulunmuş, ” Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem MalatyaFayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler. ” ifadelerini kullanmıştı.

4 deprem verisine dayanarak hesaplama yapıldı

Prof. Görür tarafından yapılan açıklamalarda 7.4 büyüklüğünde deprem için de uyarılarda bulundu. Prof. Görür, “Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler