Gündem

Mansur Yavaş’tan işinden olanlara müjde! Para ve gıda yardımı sağlanacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, corona virüs sebebiyle işten çıkartılan vatandaşlara nakit para ve gıda desteği sağlanacağını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, işten çıkarılan vatandaşlara destek olmak amacıyla gıda ve nakit para temin edileceğini duyurdu. Başkan Mansur Yavaş, corona virüs ile mücadelede vatandaşların mağdur duruma düşmemesi için harekete geçti ve yardım sağlanacağını halkla paylaştı.

Mansur Yavaş, sosyal medya hesabı Twitter’dan şu sözleri paylaştı:

“Değerli Hemşerilerim, koronavirüs salgını nedeni ile işini ve gelirini kaybeden tüm ailelere düzenli olarak gıda yardımı ve nakit desteği sağlamak için hazırlığımızı tamamladık. Pazartesi günü detayları sizlere duyuracağız. Gün dayanışma günüdür, zorlukları birlikte aşacağız. Yardım alma başvurusu yapmak için aşağıda belirtilen linki tıklayın ve ardından başvuru formunu doldurun.”

HER TÜRLÜ YARDIMI SAĞLAYACAĞIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, corona virüs ile mücadeleyi sürdürmek için birliğin ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya devam ediyor. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” ifadelerini paylaşarak sosyal medya hesaplarından kritik mesajlar vermeye devam eden Yavaş, Ramazan Ayı’nın yaklaşmasıyla Et ve Balık Kurumu’nun bünyesindeki 60 bin ton eti Büyükşehir Belediyesi’ne destek amaçlı satması çağrısını yaptı.

Başkan Yavaş, Ankaralı yardımseverlere ve bağışçılara da destek kampanyasında aktif olmaları çağrısında bulundu. Alınan sert ve yeni tedbirlerle corona virüsün yayılmasını önlemeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, her önlemin ne kadar kritik olduğunu göstermek için cadde ve bulvarlara “Birlikte Başaracağız. Evde kal Ankara” yazılı afişleri yapıştırdı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesindeki ekipler de marketlerdeki hijyeni titizlikle denetlemeye devam ediyor.

Başkan Mansur Yavaş, “Yaşadığımız koronavirüs salgını nedeniyle çoğumuz bu süreci evlerimizde geçirmek zorunda kalıyoruz. Öncelikle bu duruma mutlaka riayet etmenizi, kendi sokağa çıkma yasağınızı kendinize uygulamanızı istiyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, ortalama 150 bin aileye gıda yardımı yapıyoruz. Ama belli ki bu süreç nedeniyle bazı iş yerlerimiz yasal olarak da veya kendiliğinden alınan tedbirler gereğince kapalı olmak durumda olacak. Bu nedenle birçok insanımız gelirinden mahrum kalacak. Bu nedenle biz tedbir alarak, en az 500 bin aileye yetecek kadar gıda stoğumuzla hazır bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

WEB SAYFASI ÜZERİNDEN YARDIM KAMPANYASINA KATILABİLİRSİNİZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yaşadığımız bu kritik ve gergin dönemde her türlü yardımın ve desteğin sağlanması gerektiğinin altını çizerek hem kurumlara hem de bağış yaparak destek olabilecek yardımseverlere şunları iletti:

“Bu arada Tarım ve Ormancılık Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye de bu vesile ile bir çağrıda bulunmak istiyorum. Daha önceden ithal edilmiş ve Et ve Balık Kurumu’nun stoklarında bulunan 60 bin ton civarındaki eti bedava değil ama belediyelere ucuz miktarda verdiği takdirde malum önümüz Ramazan ve komşusu açken tok yatan bizden değildir felsefesi gereğince biz bunu değerlendirerek, dağıtmak istiyoruz. Sanıyorum bütün belediyelerde bunlardan yararlanacaktır.”

“Devir dayanışma ve birlikte olma günüdür. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, Ankaralı yardımseverlerin bu süreçte mağdur olacak insanlara yardımcı olabilmesi için web sayfası üzerinden yardım kampanyası başlattık. Buna da destek olacağınızı umuyorum. Unutmayın gün dayanışma günüdür. Bu süreci hep beraber atlatacağız.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN SOSYAL YARDIM KAMPANYASI

Yardımseverler, destek olmak adına Başkan Mansur Yavaş’ın başlattığı yardım kampanyasına, aşağıda belirtilen hesap numarasına istedikleri miktarda bağış yapabilecek.

Toplanan her yardım tutarı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından titizlikle kamuoyu ile paylaşılacak ve amacına uygun kullanılacak.

Gönüllü yardımseverler;

VAKIFBANK TUNALIHİLMİ ŞUBESİ

IBAN: TR11 0001 5001 5800 7309 4012 79 numarası ve hesabı üzerinden (yalnızca yardım kampanyası için geçerli olan hesap) katkı sağlayabilecek.

PSİKOLOJİK DESTEK İÇİN EKİP OLUŞTURULDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve psikolojik destek vermeyi amaçlayan bir psikolog ekibi oluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Ünsal başkanlığında yürütülen toplantıda, 25 psikologdan oluşan ekibin kriz masasında corona virüsten oluşabilecek psikolojik rahatsızlıkları önlemek amacıyla görev yapmasına karar verildi.

Bir kısmı akademik makaleleri temel alan makaleleri üretecek ve diğer kısmı da halka yönelik bilinçlendirici videolar hazırlayacak iki ekip oluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire başkanlığı Psikolojik Danışmanlık Şube Müdürlüğünde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Orhan Özel,“Kriz Masasında telefonla destek verecek ekiplerimiz bulunuyor. Bunun haricinde video çekimi yaparak psikolojik olarak halkı bilinçlendirmeyi ve bilimsel çalışmalar ile akademik makaleleri esas alan metinler hazırlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullanırken, Uzman Psikolog Esra Altınkaynak, “Koronavirüs ile mücadelede psikolojik tedavinin de son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak psikolojik desteği önemsiyoruz” açıklamasını yaptı.

MARKETLER TİTİZLİKLE DENETLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, başkent Ankara’da İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler üzerine aralıksız denetimlerini yerine getiriyor.

Ankara Zabıtası, “Marketler ve pazar yerlerinde sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satılması ve tezgahlar arasında boşluk bırakılması” kararı ile marketlerde denetimlerini sürdürüyor. “Seç-al” metodunun corona virüs ile mücadele için yasaklandığını hem müşterilere hem de marketlere duyurmak için ekipler oluşturuldu ve marketlerde sosyal mesafenin korunmasını öneren afişler asıldı. Denetimlere katılan Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, şu şekilde açıklama yaptı:

“Sosyal mesafenin korunması kapsamında kişilerin birbirlerine bir buçuk metreden fazla yaklaşmasını önleyecek uyarı ve çalışmalarımız var. Bunların başında da market gibi vatandaşların topluca bulundukları yerlerde alınacak düzenlemeler geliyor. Bu kapsamda biz de bir takım çalışmalar yaptık. ‘Alışverişten Sonra Lütfen Hemen Evine Dön’ afişlerimizle dikkat çekmek istiyoruz. İşletmelere de bir dezenfektan yerleştirmeleri ve market içinde metrekareye göre yüzde 10 müşteri bulundurabileceğini ihtiva eden bir uyarılarda bulunuyoruz.”

“Genelgeye göre düzenlenmiş, açıkta satılan gıdaların paketlenebilir olanları paketlenmiş, diğerlerinde de müşterilerin görevlilerden yardım istemesini öngören uyarılar var. Artık meyve ve sebzenin elle kontrol edilmesini istemiyoruz. Eldivenli maskeli görevliler paketleme yapıyorlar. İşletmeler de genel bir duyarlılık var. Bu duyarlılığı devam ettirdiğimiz müddetçe biz Başkentimizde bu virüsün yayılmasını ve insanlarımızı enfekte etmesini önleyeceğiz. Esnafa olduğu kadar duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza ve Büyükşehir ekiplerine çok teşekkür ediyorum.”

DEZENFEKTE İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

BELPLAS A.Ş. temizlik ekipleri tarafınca bütün şehirde titizlikle arındırma çalışmaları sürdürülüyor ve eğer esnaflar da dezenfeksiyon talebinde bulunurlarsa geri çevrilmiyorlar.

Bütün toplu taşıma araçları ve  Ankara Toptancı Hali her gün dezenfekte işlemi görürken, mobilyacıların iş yaptığı Siteler’de de aynı dezenfeksiyon işlemi yapan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sunan esnaf İlhan Yıldırımoğlu, “Bu ilaçlama çok iyi oldu. Salgın bu kadar yayılmışken bu ilaçlama için teşekkür ederiz” dedi ve yine Siteler’de esnaf olan Osman Eyoğlu ise, “Bu ilaçlama çok iyi oldu. Çok faydasının olacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız zaten korkuyor. Bu ilaçlama biraz da olsa rahatlattı. Büyükşehir’in bu çalışmasından çok memnunum. Çok teşekkür ederim” diye ekledi.

Ankara’da kağıt toplayıcılığının corona virüs nedeniyle yasaklanmasıyla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri, Çevre Koruma ve Kontrol ile Zabıta Daire Başkanlıklarına bağlı ekiplerin yardımıyla, Çankaya Şirindere’de gecekondu bölgesinde bulunan kağıt, plastik atık ve çöp yığınları ortadan kaldırıldı. Halkın sağlığını korumakla görevli ekipçe atıkların ortadan kaldırılmasıyla bütün bölge profesyonel araçlarla dezenfekte edildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir