Gündem

Marketlerde Yeni Düzenleme! Ticaret Bakanlığı Açıkladı!

Koronavirüs sebebiyle marketlere de yeni düzenleme getirildi. Ticaret bakanlığının açıklamasına göre sebze ve meyveler kapalı kutularda satılacak ve bu ürünlerde vatandaşlar ürünleri elleri ile seçerek alamayacak. Sadece belirli ürünlerin satışı açık olacak.

Artık seçmece yok!

Ticaret Bakanlığı tarafından marketlerde elle seçme sistemini bitiren karara göre alışveriş yapan vatandaşlar artık elle seçim yapamayacak. Ürünler kapalı paketler halinde satışa sunulacak. Ürünler koronavirüs kapsamında meyve ve sebzelere özel şeffaf kutularda satılacak. Tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir ambalajlar kullanmaya özen gösterilecek. Alınan yeni kararlar 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak.

Alınan karara göre, çilek, incir, kayısı, kiraz, kuşkonmaz, mango, mantar, üzüm ve yenidünya gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılacak ve seçmece şekilde alışveriş yapılamayacak. Alınan karara göre, çilek, incir, kayısı, kiraz, kuşkonmaz, mango, mantar, üzüm ve yenidünya gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılacak ve seçmece şekilde alışveriş yapılamayacak.

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, Frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mantar, yaban mersini, nektarın, çarkıfelek, ejder meyvesi, soya filizi, şeftali, Trabzon hurması, üzüm, vişne, yenidünya ve zerdali’ nin satışı artık kapalı ve şeffaf paketlerde yapılacak.

İlgili Makaleler