Gündem

Marmara Denizi’ne Zift Akıyor! Kınıklı Deresi Siyah Renge Büründü!

Tekirdağ’a bağlı Marmara Ereğlisi ilçesinden geçerek Marmara Denizi’ne dökülen Kınıklı deresinin görüntüsü çevre sakinlerini endişelendirdi. Fabrika atıkları sebebiyle rengi değişen dereden yetkili ekipler tarafından numuneler alındı ve konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

İstanbul’a bağlı Silivri’den doğan Kınıklı Deresi, çevredeki fabrikaların kimyasal atık dökmesi sebebiyle siyah renge büründü. Kimyasal atık ile dolan dere, Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Kınık Deresi Zifte Bulandı

Kimyasal atıkların dökülmesi sebebiyle rengi değişen Kınıklı Deresi, neredeyse kapkara oldu. Kınıklı Deresi’nden çevreye ağır kokular da yayılıyor. Üzeri zift ile örtülmüş gibi gözüken Kınıklı Deresi, Marmara Denizi’ne dökülüyor. Dolayısıyla denize döküldüğü yerlerde ağır koku ve siyah zift görüntüsü oluşmaya başladı. Tekirdağ sahili siyah bir örtüye büründü.

Deredeki değişimi fark eden çevre sakinleri yetkililere haber verdi. Yapılan ihbarlar neticesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler olay bölgelerine sevk edildi. Olay yerinde incelemeler başlatan ekipler, dere ve çevresinden incelenmek üzere numuneler aldılar.

Denetimler Yetersiz

Marmara Ereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Özgür Aksun, yaşanan gelişmeler ile ilgili açıklamalar yaptı. Gerekli her yere şikayetlerin yapıldığını ifade eden Aksun, bölgede yapılan atık denetimlerinin yetersiz seviyede olduğunu düşünüyor. Deredeki suyun simsiyah olduğunu ve çok ağır bir koku yaydığını söyleyen Aksun, buna benzer bir olayın çok yakın bir bölgede yakın zamanda meydana geldiğini söyledi. İlgili bakanlıkların, atık denetimlerine daha çok önem vermesi gerektiğini söyleyen Aksun, bu ihmallerin çevre, hayvan ve insan sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi.

Bölge sakinleri, derenin zifte bulanması sebebiyle denize giremediklerini söylerken, yayılan ağır kokunun rahatsız edici olduğunu söylediler.

İlgili Makaleler