Gündem

Maske Kullanırken Bunu Yapanlar Dikkat ! Hayati Uyarı Yapıldı

20 günü yoğun bakımda olmak üzere, 30 günlük corona virüsü mücadelesini kazanan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu maske kullanımı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Tutluoğlu açıklamalarında virüsün yüzde 80 burundan bulaştığını ifade ederek maskenin doğru kullanılması hakkında uyarı yaptı.

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu maske kullanımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tutluoğlu açıklamalarında maskenin aslında bizde bir enfeksiyon varsa her şeyden önce karşıdaki insana bulaştırmamak için kullanıldığını en önemli takma nedeninin bu olduğunu vurguladı.

Maske takmanın gerçekten gerekli olduğunu ancak bir yandan da çok şikayet alındığını ifade eden Prof. Dr. Tutluoğlu şu ifadeleri kullandı:

“BURADA EN BÜYÜK SIKINTI…”

“Maske takanlar alerjik şikayetler, kişinin gözlerinde sulanma, kaşıntı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, nefes darlığı gibi şikayetler oluyor. Çünkü maskenin gerçekten sıkı olması lazım ve sıkı olduğu zaman da karbondioksit birikimine yol açıyor. Zaman zaman bunu kimsenin olmadığı bir ortamda belki birkaç dakika havalanacak şekilde açmamız ve maskesiz nefes almamız lazım ki kendimizi rahatlatalım.

Burada en büyük sıkıntı; özellikle sağlık çalışanları veya sürekli halkla teması olan grup. Bütün gün maske takması gerekiyor ve gerçekten zorlanıyorlar. Bu grupta ancak birkaç dakika insanlarla teması kesip belki birkaç saatte bir temiz hava alacağı şekilde bir alan yaratması lazım; maskeyi tamamen çıkarabilir veya indirebilir. Ama indirirken veya çıkarırken dikkat etmemiz gereken hep iplerinden veya lastiklerinden tutmak. Çünkü dışarıdan gelen partiküller dış kısımda birikiyor elimizi sürüp, kirletip ondan sonra solunum yollarımıza sürersek gene bulaştırmış oluyoruz”

YÜZDE 80 BURUNDAN BULAŞIYOR

Açıklamalarının devamında önemli olanın maskenin burnu sıkıca sarması, çeneyi alttan kapsaması ve yanlardan boşluk bırakılmaması olduğunu vurgulayan Tutluoğlu şöyle devam etti:

“Şimdi pamuklu yüzeylerde virüsün daha az yaşadığı konusunda birtakım yayınlar oldu. Belki pamuklu maskeler o açıdan tercih edilebilir. Ama maddesinden ziyade yüzü kapatması önemli.

Özellikle buruna çok dikkat etmemiz lazım çünkü burun en önemli bulaşma noktası. Göz ve ağızdan daha az bulaşıyor, yüzde 80 burundan bulaşıyor, burunu iyi kapatmamız lazım. Nefes alma açısından burunu serbestleştirmek çok rahatlatıyor ama maalesef hatalı davranış. Burunu mutlaka kapatmamız, özellikle insanlarla yakın temastayken buna dikkat etmemiz lazım. Ortamda yalnızsanız tamamen indirebilirsiniz maskeyi.”

İlgili Makaleler