Gündem

Maske Kullanmayı Ne Zaman Bırakacağız ? Tarih Verildi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel amske kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında şu an çok ciddi aşı çalışmaları yapıldığını aşı çalışmalarının 1-1,5 sene sürdüğünü belirtti. Ayrıca Yamanel açıklamalarında maske kullanımının yıl sonuna kadar olabileceğini belirtti.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel corona virüsü salgını ve maske kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında yıl sonuna kadar maske kullanılabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Yamanel, eldivenin kişide yalancı özgüven oluşturduğu konusunda dünyanın hemfikir olduğunu belirtti. Yamanel açıklamalarının devamında eldiven taktıktan sonra yalancı özgüven oluşturduğunu ifade ederek ardından bu eldivenle kişi o hisle her yere dokunabildiğini böylece alınan mikropları her yere bulaştırma ihtimali olduğunu vurguladı. Konu hakkında Prof. Dr. Yamanel açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“EL HİJYENİNE DİKKAT”

“Bu nedenle yalancı özgüveni oluşturmamak için eldiveni önermiyoruz. Sadece el hijyenini öneriyoruz. Eldiven taksak bile eldiveni çıkardıktan sonra da yine el hijyenine mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Marketlerde temasta bulunduktan sonra özellikle elimizi yüzümüze mutlaka götürmememiz gerekiyor”

NE KADAR MASKE KULLANACAĞIZ?

Tüm bunların yanı sıra Levent Yamanel açıklamalarının devamında maske kullanımı hakkında şöyle konuştu:

“Virüsle mücadelenin iki basamağı var. Bir tedbir, iki tedavi. Tedbir basağımız çok güçlü oldu, halkımız tarafından iyi benimsendi ve alınması gereken tedbirleri uyguladık. Bu nedenle şu an iyi durumdayız. Ama bunu devam ettirirsek iyi durumumuz da devam eder. Eğer bu tedbirleri devam ettiremezsek vaka sayılarının arttığını görürüz. Bundan kurtulabilmemiz için global bir bağışıklığın olması gerekiyor. Bu da etkin bir tedavinin, etkin bir aşının bulunmasıyla mümkün olacak. Şu an çok ciddi aşı çalışmaları yapılıyor. Fakat aşı çalışmaları 1-1,5 sene sürüyor. Buna bağlı olarak en baştan beri süreci de hesaplarsak eğer bu yılın sonuna kadar maske takacağımızı öngörebiliriz”

İlgili Makaleler