Gündem

Maskelerde kalite düştü! Kalitesiz maske nasıl anlaşılır?

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de illere maske takma zorunluluğu geldi. Ancak uzmanlar tarafından maske kalitesinin düştüğü açıklanıyor. Peki, kalitesiz maske nasıl anlaşılır?

Çin Wuhan’dan dünyaya yayılan corona virüsü salgını nedeniyle dünya genelinde maske kullanımı arttı. Türkiye’de yetkililer tarafından maske uyarısı yapılmaya devam ediliyor. Ancak maskelerde kullanım artışı ile beraber kalite de düştü.

Dikişliyse kalitesizdir

Kalitesiz maske kullanımı konusunda uyaran tıbbi malzeme kumaşı ve maske üreticilerinden Ayhan Gökmen, konuya ilişkin açıklamasında, “Maskenin fabrika çıkış fiyatları 20 ila 35 kuruşa kadar düştü. Ama devletin 1 liralık tavan fiyat uygulamasını büyük marketler sürdürüyor. Bu satıştan 5 kata kadar kazanç elde ediyorlar. Diğer taraftan maskelerin kalitesi de düştü. Olan vatandaşa oluyor. Bir maske su geçiriyorsa, dikişliyse kalitesizdir” ifadelerini kullandı.

Tüketici şikayetlerinin artmaya başladığını söyleyen Gökmen, ”Karaborsaya düşen meltblown kumaş 30 dolardan 9 dolara kadar düştü. Bu kumaşın fiyatının düşmesinde bizim yüksek kalitedeki yeni kumaşımızın etkisi de büyük oldu. Diğer kumaşlarda da fiyatlar 4-4.5 dolara indi. Ama fiyatlar düştükçe kalite azalmaya, tüketici şikayetleri artmaya başladı” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler