Gündem

Maskelere Dikkat Edin! Virüs 7 Güne Kadar Canlı Kalabiliyor

Dünyanın her yerine sıçrayan corona virüs (Covid-19) etkisini arttırmaya devam ederken, bir yandan da doğru maske kullanımı hakkında bilgilendirmeler geliyor. Hong Kong'da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, corona virüsün 7 gün boyunca canlı kaldığı maskelere dokunmamak gerekiyor.

Başlangıç noktası Çin’in Wuhan kenti olan corona virüs (Covid-19), bütün dünyada toplam 74 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Virüs nedeniyle birçok tedbir alınırken, uçuş seferleri iptal edildi, büyük organizasyonlar ertlendi ve sosyal izolasyonu sağlamak için evde kal çağrısı yapıldı.

Bu doğrultuda, insanlar, maske ve eldiven kullanımına oldukça dikkat ediyor. Fakat ikisinin kullanımı da birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

7 GÜNE KADAR CANLI KALABİLİYORLAR

Sözcü’nün yaptığı habere göre, Hong Kong’da maskeler üzerinde bir çalışma yapıldı ve çalışma sonunda Hong Kong Üniversitesi’nden Malik Peiris, corona virüsün maske üzerinde ne kadar canlı olabileceğine dair açıklamalar da bulundu.

Peiris, ulaşılması en kolay olan cerrahi tip maskelerin üzerinde virüsün 7 güne kadar canlı kalabildiğini vurgulayarak “Bu nedenle maskeye ya da yüzümüze dokunmamak gerekiyor. Önce maskeye ardından gözlerinize dokunduğunuzda virüsü bu şekilde kapmış oluyorsunuz” diye konuştu.

Peiris, bütün bunların yanında en iyi virüsten koruma yöntemi olarak el yıkama olduğunun altını çizdi.

DSÖ’DEN NET BİR AÇIKLAMA YOK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından maskelere dair yapılan açıklamada, ilk önce maske kullanımın önemli olduğunu vurgulanmıştı; daha sonra da hastalığı bulunmayanların takmaması gerektiğini belirtmişti. En sonunda da maske takmanın yararlarından bahsetmişti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir