Gündem

Maskesiz çıkmanın cezası ne? 48 ilde maske takmak zorunlu!

Türkiye’de coronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme döneminde 48 ilde maske takmak zorunlu hale getirildi. Peki, maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne? Hangi illerde maske takmak zorunlu?

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü 11 Mart tarihinde Türkiye’de tespit edildi. Bu tarihten itibaren vatandaşlar için tedbir amaçlı pek çok kısıtlama belirlendi. Vaka sayısının azalması nedeni ile ise 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme dönemine geçildi. Bu tarihten sonra pek çok kısıtlama kaldırılırken 48 ilde maske takmak tedbir amaçlı zorunlu hale getirildi. Son olarak dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske önerisinde bulunduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından da 3 ilde maske takmanın zorunlu olduğu duyuruldu. Şimdi vatandaşlar tarafından en çok maskesiz sokağa çıkmanın cezası merak ediliyor.

Maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne?

Maske takma zorunlu olduğu illerde maskesiz olarak dışarı çıkmanın cezası 3 bin 150 liradır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili şu ifadeler kullanılmıştır: Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hangi illerde maske takmak zorunlu

Adıyaman, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis ve Tokat’ta maske takmak zorunlu.

İlgili Makaleler