Gündem

Maskeye Erişim Nasıl Sağlanacak? Sağlık Bakanı Koca Yanıtladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği video konferans toplantısından sonra basın açıklaması gerçekleştirdi. Bakan Koca, Türkiye'nin Covid-19 ile mücadelesindeki gelişmeleri açıklarken, kendisine iletilen soruları da yanıtladı. Merak edilen konulardan biri olan maske satışı hakkındaki soruya da cevap verdi.

Koronavirüs Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Toplantının ardından Bakan Koca, Covid-19 salgınındaki gelişmeleri kamuoyuna açıkladı ve kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi. Bu sorulardan bir tanesi de maske satışının nasıl yapılacağı ve ne kadara yapılacağıydı.

39 KÜSÜR MİLYON KİŞİYE MESAJ GİTTİ

İşte, Bakan Koca’nın maske satışına yönelik cevabı:

“Maske konusu özellikle yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz; yani bu sürecin ikinci dönemi. Bizim kontrollü sosyal hayat olarak tanımladığımız bu dönem. Bu dönemde daha bir normalleşme kısıtlı da olsa serbestliğin de olsa bu dönemde maskeye ihtiyacın daha fazla olacağını biliyoruz. Bizim daha çok özellikle eczaneler üzerinden 30-65 yaş dönem için 10 günde bir 5’li paket ücretsiz uygulamamız vardı. 39 küsur milyon kişiye mesaj gitti ve dağıtım yapıldı. Şu ana kadar 160 milyonu buldu maske sayısı.”

TABAN FİYATI BELLİ OLACAK

“İhtiyacı daha fazla olabilecek vatandaşımız olacak bu dönemde. Evde kalmayıp kısıtlı serbestliğin olduğu ihtiyacı daha fazla olabilir. Gidermek anlamında yüksek bir fiyat olmamak kaydıyla, taban fiyatı belli olan dönem olacak. Bununla ilgili ayrıca buna ilave olarak yani ücretsiz mesaj da gönderip verdiğimiz maskeler dışında vatandaşın ihtiyacı olduğunda maskeye erişebilmek için market, eczane, medikal marketlerden alabilmelerin önü açıldı. Yarın en geç Cuma günü itibarıyla Ticaret Bakanlığımızın bununla ilgili açıklaması olmuş olacak. Reçeteyle düzenlenen bu maskeyi vatandaşımızın kullanmasını önermediğimiz sağlık çalışanların ve özellikle hekimlerin kullandığı maske, bu sadece eczanelerde satılıyor, bunda sorun yok oralardan alınabilir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler