Sağlık

Maymun Çiçeği Hastalığında Korkutan Gelişme! İngiltere’den Gelen Açıklamalar Sonrasında Endişeler Arttı!

Korona virüs sebebi ile yaşanan pandeminin ardından, bir yeni hastalık daha hızla yayılmaya devam ediyor. Maymun çiçeği hastalığının yayılması ile ilgili bir açıklama yapan İngiltere, endişelerin iyiden iyiye artmasına sebep oldu.

71 Yeni Vaka Tespit Edildi

İngiltere’de tespit edilen maymun çiçeği hastalığına bağlı vakalarda şiddetli bir artış yaşandı. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA)’nın yaptığı son açıklamaya göre, maymun çiçeğine bağlı tespit edilen yeni vaka sayısı 71 oldu. İngiltere’de oldukça hızlı yayılan bu hastalık, 7 Mayıs tarihinden itibaren toplam olarak 179 kişide rastlandı.

Önlem Olarak Karantina Tavsiye Edildi

UKHSA yaptığı açıklamalarda yeni vaka sayılarında hızlı bir artış yaşanmasına rağmen bu artışın tüm nüfusu etkileme ihtimalinin oldukça düşük olduğu ifade edildi. Maymun çiçeği hastalığı olan biri ile temas eden kişilerin en az 21 günlük karantinaya girmesi tavsiye edildi.

Afrika dışında da etkili olan bu maymun çiçeği hastalığı, Avrupa’da ilk önce İngiltere’de baş göstermişti. İngiltere’de 7 Mayıs tarihinde tespit ilk vaka sonrasında, maymun çiçeği hastalığına bağlı vakalar Avrupa’da pek çok ülkede gözükmüştü. Avrupa kıtası haricinde Avustralya ve Kuzey Amerika’da da pek çok maymun hastalığı vakası tespit edilmişti.

Hastalığın Belirtileri

İlk önce maymun kolonilerinde 50’li yıllarda keşfedilen bu virüs, insanlarda ilk kez 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ortaya çıkmıştı.

Maymun çiçeği hastalığı vücudun farklı yerlerinde bazı semptomlar göstermektedir. Yüksek ateş, sırt ağrısı, baş ağrısı ve şişlikler ilk dikkat çeken belirtiler arasında yer alıyor.

Hastalık ilerledikçe ateşe ve kızarıklıklara sebep oluyor. Bu kızarıklıklar ise zamanla kendini kaşıntıya bırakıyor. Başta, avuçta ve ayakta meydana gelen kaşıntılar rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

İlgili Makaleler