Genel

Maymun Çiçeği Virüsü Yayılmaya Devam Ediyor! Virüs Başka Bir Kıtaya Daha Sıçradı! Avrupa ve Amerika’dan Sonra Avustralya da Virüsten Etkilendi!

Tüm dünya üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılan Maymun Çiçeği Virüsü, pek çok ülkeyi alarma geçirdi. İspanya, İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan sonra Maymun Çiçeği virüsü Belçika, Fransa, Almanya ve Avustralya’da da kendini gösterdiği verilen bilgiler arasında yer aldı.

Belçikalı yetkililerin açıklamalarına göre, Anvers şehrinde bir kişide Maymun Çiçeği virüsüne rastlandı. Fransa Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda, başkent Paris’in bir bölgesinde şüpheli bir vaka olduğu bilgisi paylaşıldı.

3 Kıtaya Yayıldı

Maymun Çiçeği virüsü vakaları Amerika ve Avrupa kıtalarında artmaya devam ederken, başka bir ana kara daha ilk Maymun Çiçeği vakasını açıkladı. Avustralyalı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kıtada ilk Maymun Çiçeği virüsüne bağlı vaka göründü. İngiltere’den dönen bir kişinin virüse yakalandığı açıklanırken, başka bir kişinin de hastalığın semptomlarını taşıdığı açıklandı.

Hastalığın hızlı bir şekilde yayıldığı ülkelerden biri de İspanya oldu. İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Maymun Çiçeği virüsüne bağlı 14 yeni vaka saptanırken toplam vaka sayısının 21’e yükseldiği bilgisi verildi.

Belirtileri Neler?

70li yıllarda ilk olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde rastlanan bu virüs, geçtiğimiz 10 yıl içinde en çok Afrika’nın batı kısımlarında ortaya çıkmıştı. Başta, yüzde ve vücudun geri kalan kısımlarında deri döküntüleri ile kendini belli eden Maymun Çiçeği virüsü, aynı zamanda yüksek ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler de gösterebiliyor.

Çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen Maymun Çiçeği virüsü, çiçek hastalığına göre daha az ölümcül bir virüs. İki farklı türü olan Maymun Çiçeği virüsünün Kongo varyantı daha tehlikeli olanı. Bu varyantın ölüm oranı yüzde 10 olabiliyor.

İlgili Makaleler