Eğitim

MEB 500 bin tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB tablet ne zaman dağıtılacak? 500 bin tablet başvuru ekranına nasıl ulaşılır?

Corona virüsü salgını sonrası uzaktan eğitime başlayan öğrencilerin bilgisayar eksikliğini gidermek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 500 bin tablet dağıtımı yapılacak. Peki, MEB 500 bin tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB tablet ne zaman dağıtılacak? 500 bin tablet başvuru ekranına nasıl ulaşılır? İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un tablet dağıtımına ilişkin son açıklamaları…

Vatandaşlar tarafından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere tablet dağıtımının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Bakan Selçuk bugün yaptığı açıklamalarda tablet dağıtımına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Bu hafta tablet dağıtımının başlayacağını söyleyen Bakan Selçuk, “Kriterler doğrultusunda illerde okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek. Elbette sadece bununla kalmıyoruz biliyorsunuz 13 bine yakın EBA destek merkezi kurduk. EBA destek merkezlerinde her birinde 8, 10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamı var. Çocuklar kendi okullarına değil istediği EBA Destek Merkezi olan evine en yakın okula başvurup gidip bu merkezde istediği kadar çalışabilir, destek alabilir. Burada öğretmenlerimiz de var. Onlar da yardımcı olurlar.” İfadelerini kullandı.

Kimlere tablet dağıtımı yapılacak?

Tablet dağıtımının kimlere yapılacağını daha önceki açıklamalarında bildiren Bakan Selçuk, “İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik.” Demişti.

İnternet altyapısının da uzaktan eğitim için geliştirileceğini açıklamalarında vurgulayan Bakan Selçuk, “İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik.” İfadelerini kullandı.

MEB 500 bin tablet başvurusu için ise başvuru formu ya da başvuru ekranı bulunmuyor. Bakanlık tarafından çıkarılacak ihtiyaç listesine göre tablet dağıtımları gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler