Eğitim

MEB açıkladı: 9 il için nakit desteği gönderilecek!

Corona virüsü salgını sonrası okullar yeniden kademeli olarak yüz yüze eğitime başladı. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, corona virüsü salgınının ve yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı 9 ile nakit desteği gönderileceğini açıkladı.

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrasında uzaktan eğitime başlayan öğrenciler kademeli olarak yüz yüze eğitime geçtiler. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, hijyen ortamının sağlanmasına destek olmak amacıyla da yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olduğu 326 okula nakit desteğini açıkladı. Nakit desteğinin gönderileceği okulların salgının ve yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı 9 ile gönderileceği belirtildi.

Nakit desteği hangi illere gönderilecek?

Bakan Selçuk’un açıklamasına göre nakit desteği, Ankara, Adana, İstanbul, Konya, Denizli, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Elazığ ve Manisa illerine gönderilecek.

55 ilde kitaplar dağıtıldı

Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu öğrenciler için yapılan çalışmalara değinen Bakan Selçuk şu bilgileri verdi:
Yabancı çocukların uzaktan eğitim sürecine dahil olabilmeleri için bu çocukların aileleriyle doğrudan iletişime geçilmiş ve eğitim fırsatları konusunda bilgilendirme sağlanmıştır.

Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenim gören yaklaşık 800 bin yabancı uyruklu ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görmektedir.

COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime devam eden ve uzaktan eğitim alma imkânı olmayan öğrencilere destek amacıyla toplamda 75 bin 504 Suriyeli ve dezavantajlı Türk öğrenciye, eğitim seti dağıtılmıştır.
Yabancı uyruklulara yönelik hazırlanan 266 bin 614 Salih Hikâye Serisi ve 60 bin 403 Yabancılara Türkçe Alıştırma Kitabı olmak üzere toplamda 112 bin 17 Türkçe öğretimi kitabının basımı yapılmıştır. Kitaplar 55 ilde bulunan yabancı uyruklu öğrencilere Ağustos 2020 itibarıyla dağıtılmıştır.

Ailelere broşür gönderildi

Corona virüsü salgını çerçevesinde öğrenci ve velilerin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan hijyen kuralları hakkında bilgilendirilmesi ve yabancı uyruklu öğrencilerin uzaktan eğitime erişimlerini sağlamak amacıyla 55 ilde bulunan yabancı uyruklu aileye 84 bin 716 Arapça ve 15 bin 101 Türkçe broşür gönderilmiştir.

İlgili Makaleler