Eğitim

MEB illere yazı gönderdi! İşte yeni takvim

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim yılı çalışma takvimi ile ilgili olarak illere resmi yazı gönderdi. Söz konusu yazıda 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik program uygulamasına başlayacağı belirtildi.

Corona virüsü salgını nedeniyle okulların 31 Ağustos tarihinde uzaktan eğitim ile açılmasına karar verilmişti. Son olarak MEB’in yeni yıl eğitim öğretim takvimine ilişkin illere resmi yazı gönderdiği öğrenildi. Yazıya göre; 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik program uygulamasına başlayacağı belirtildi. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları istemeleri halinde 17 Ağustos 2020 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitime başlayabilecekler.

Yeni ders programına ne zaman başlanacak?

MEB takvimine göre; okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde uyum eğitimleri alacaklar.

Yeni ders yılı programı öğrenciler için 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü ise öğretmenler görev yaptıkları okullarda mesleki çalışmalara başlayabilecekler.

Devlet okullarında ve özel okullarda 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik, 31 Ağustos 2020 – 06 Haziran 2021 tarihlerinde destekleme ve yetiştirme kursları açabilecek.

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde işletmelerde beceri eğitimleri, 21 Eylül 2020 tarihinde başyacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında 5. Sınıfa giden öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9’uncu sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla uzaktan eğitim yoluyla ve yüz yüze eğitimin başladığı hafta içerisinde gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

İlgili Makaleler