Gündem

MEB LGS Kılavuzunu Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı, 7 Haziran'da gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sınavı bünyesindeki merkezi sınava yönelik başvuru kılavuzu yayımlandı.

Öğrenciler, Bakanlığın “www.meb.gov.tr” resmi internet sitesinden LGS bünyesindeki merkezi sınava yönelik başvuru kılavuzunu bulabilecekler.

Başvuru kılavuzunda, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarının listesi ve kontenjanları bulunmaktadır. Buna ek olarak da özel program ve proje yürüten liselere öğrenci yerleştirmek için yapılacak merkezi sınava dair şartlar ve usuller de var.

Bu doğrultuda, 7 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı bünyesindeki merkezi sınav başvuruları, yurt dışında e-Okul sisteminde kayıtlı olmayan okullarda okuyan öğrenciler hariç bütün 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi yapılacak.

ELEKTRONİK ORTAMDAN ALINACAK

Başvurusu Bakanlık tarafından yapılacak öğrencilerin sınav başvurusu için başka bir şey yapmasına gerek olmayacak. Bu öğrenciler, eğer sınava girmek isterlerse girecekler, onun dışında sınava katılım zorunluluğu yoktur.

Öğrencilerin sınava giriş belgesi fotoğraflı olacak ve ve belgeler, 28 Mayıs tarihinden itibaren okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alındıktan sonra mühürlenmiş bir şekilde onaylanıp öğrencilere teslim edilecektir.

TEK BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI

LGS 2020’ye dair sınav süreleri, oturum ve soru sayısı gibi temel konularda herhangi bir değişiklik gerçekleşmedi. Yapılan tek değişiklik, soruların sorulacağı müfredat ve kazanımlar tarafında oldu ve bu doğrultuda yapılacak sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8’inci sınıfların birinci döneminden seçilen konulardan oluşacaktır.

İki oturumdan oluşan sınav, tek bir güne sığdırılacak ve sınavda 90 tane çoktan seçmeli soru bulunacak. Sınavın birinci oturumu 09.30’da iken ikinci oturum saatler 11.30’u gösterdiğinde başlayacak.

09.30’da başlayacak birinci oturumda 8’inci sınıf müfredatında bulunan Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden soru olacak ve ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular sorulacak.

Sınav sonuçları, başvuruların yapıldığı “www.meb.gov.tr” internet sitesinden 1 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. Öğrencilere fiziksel olarak sınav sonuç belgesi iletilmeyecek.

Liselerin kontenjanları ve listesini başvuru ve uygulama kılavuzunda bulabilirsiniz. Başvuru ve uygulama kılavuzu için tıklayınız.

 

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir