GenelGündem

MEB öğrencilere ücretsiz yemek verecek! 18.5 milyon’u ilgilendiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. 18.5 milyon öğrenciye ücretsiz vereceğini duyurdu. Okul yemeği programında 3 çeşit yemek olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. 18.5 milyon öğrenciye ücretsiz vereceğini duyurdu. Ücretsiz okul yemeği programının 2020 – 2021 eğitim ve öğretim döneminde kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanıyor. Öğrenci Sendikası geçtiğimiz günlerde ‘Açlıkla sınav olmaz!’ protestosuyla Milli Eğitim‘e çağrıda bulunmuştu.

 Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım konuya dair açıklamalarda bulundu. Okul yemeği programında üç çeşit yemeğe göre planlama yapıldığını belirtti. Okul yemeği programında üç çeşit yemeğe göre planlama yapıldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı

‘Fizibilitesini yaptık!’

Nazan Yardım “Bizim memleketimizde hem obez hem de yetersiz beslenen çocuklar var. Sağlık Bakanlığı en azından ilkokul çocukları için üç kap yemeğin analizini de, fizibilite çalışmasını da yaptı. Ne kadar para gerektiğini Maliye Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı’mızla da paylaştık ve Cumhurbaşkanlığının stratejik planında okul yemeği programı, kalkınma planında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı ilgili stratejik işler içerisinde yer aldı” dedi.

1.2 milyon öğrencinin yemeği 1 milyar TL!

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, taşımalı eğitim hizmetlerinden geçen yıl toplam 1 milyon 209 bin 621 öğrenci faydalandı. MEB bütçesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan taşıma ve öğle yemeği hizmetleri için toplam 4 milyar 514 milyon TL kaynak ayrıldı. Sadece öğrencilerin yemek masrafı 1 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Öğrenciler zamlara karşı harekete geçti: “Açlıkla sınav olmaz!”

Geçtiğimiz günlerde öğrenci Sendikası okullarda yemeklerin fahiş fiyatlarının düşürülmesini talep etmişti. Öğrenci Sendikası çatısı altında birleşen öğrenciler de bu duruma çözüm üretebilmek için bir imza kampanyası başlatarak 3 talepte bulunmuştu.Öğrenciler  3 acil talep sıralıyorlar. Bunlar;

”Sabahları çorba ücretsiz olmalı.Bütün yemekhanelerde, öğlen ve akşam yemeklerinde fiyatlar, ülkedeki en düşük yemekhane fiyatına sabitlenmeli ve ikinci yemekte kademeli fiyat artışı engellenmeli.Türkiye’deki en ucuz öğrenci ulaşımı, bütün şehirlerde uygulanmalı” şeklinde taleplerini bildirdiler.

Öğrenci Sendikası adına Furkan Seyhan konuştu:

Tespit edebildiğimiz kadarıyla birkaç üniversitede 1.5 TL gibi bir fiyattan yemekhane hizmeti verilebilirken, Türkiye’nin en çok öğrencisi bulunan devlet üniversitelerinde fiyatlar aldı başını gidiyor: 3.5 TL, 4 TL, 5 TL… Burada dışarıdan bakan birisi belki de “3.5 TL’nin nesi var, neyini beğenmiyorsunuz” diye sorabilir. Basitçe hesaplarsak günde 3 öğün 3.5 TL’den yemek yemek ayda 315 TL ediyor. Bu da devletin bize bir aylık harcamalarımız için verdiği KYK kredisinin neredeyse %60’ı. Diğer her şey için ( yalnızca 235 TL’miz kalıyor. Ondan sonra hayatta kalma yarışı başlıyor. Özel üniversiteler için bu rakamlar zaten hayal, arkadaşlarımız sıradan bir öğün yemeğe neredeyse 20 TL ödemek zorundalar.

https://www.kamupersoneli.net/egitim/butun-ogrenciler-faydalanacak-ucretsiz-oluyor-h86406.html

Ücretli öğretmenler hakkında flaş gelişme : MEB harekete geçti!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir