Eğitim

MEB’den Çok Önemli Karne Kararı ! Karneler Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarfından ilkokul ve ortaokul karneleri için çok önemli bir karar verildi. Liseler için de karne basılı ortamda düzenlenmeyecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzası ile 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi. Bu yazı kapsamında liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara açıklık getirildi. İllere gönderilen yazıya göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi corona virüsü salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Ayrıca bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak.

BİRİNCİ DÖNEM PUANI ESAS

Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak.

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen yazıda alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceği vurgulandı.

SORUMLULUK SINAV TARİHİ

Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran’da gerçekleştirilecek.

MUAF TUTULACAK

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12’nci sınıf öğrencileri hakkında da değerlendirmelere yer verilen açıklamada 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanların muaf sayılacağı belirtildi. Ayrıca bu öğrencilerin yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı belirtildi.

KARNELER NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacağı açıklanmıştı. Bununla birlikte liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bundan dolayı ikinci dönem için tekrar karne düzenlenmeyecek. Ama “teşekkür”, “takdir”, “onur” ve “üstün” başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek.

Yazıya göre yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran’dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

İlgili Makaleler