Gündem

MEB’den EBA TV Güvenlik Konularına İlişkin İddialara Yanıt!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların corona virüs nedeniyle kapalı olmasından dolayı uzaktan eğitime geçildiği bu günlerde, öğrencilerin eğitimi için kullanılan teknolojiler hakkında öğretmenleri bilgilendirdi.

MEB’in yaptığı bilgilendirmede “Öğretmenlerimizin, öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır” denildi.

İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, okulların kapalı olmasından dolayı geçilen uzaktan eğitim sürecinde, öğretmenlerce erişilen ve kendi imkanlarıyla kullandıkları bazı yazılımlar hakkında, ” Öğretmenlerin maaşlarından para çekilmesi üzerine Bakan’ın bu konuda İl Müdürlerini acil toplantıya çağırdığı” gibi iddiaların asılsız olduğu iletildi.

Bildiri, geçilen uzaktan eğitim sisteminde gerçekleşebilecek işlem hataları ve siber güvenlik konuları hakkında okul yönetimleri ve il müdürleri üzerinden öğretmenlere iletildi.

BAKANLIĞIN ONAYI GEREKLİ

Bildiride, “Canlı sınıf uygulamalarında herhangi bir sorun yaşanmaması için öğretmenlerimizin öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, canlı ders özelliği kullanılırken ekrana yansıyan görüntü kayıtlarının öğretmenlere kişisel olduğu ve bu görüntülerin kullanımında Bakanlığın onayına gerek duyulduğu belirtildi. Eğer görüntü ve fotoğraf paylaşımı gerekirse de Bakanlığın resmi sosyal medya hesaplarından yararlanılması talep edildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir