Gündem

Meclise gelen yeni yasa teklifi milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Emekli, asgari ücretli, esnaflar için çok önemli değişimler!

Önümüzdeki günlerde meclise sunulacak olan yasa teklifine ilişkin çalışmalar hız kazandı. Her kesimden vatandaşı ilgilendiren yeni yasa teklifi milyonlarca kişi için çok önemli.

Önümüzdeki hafta meclise sunulması beklenen yeni yasa teklifi milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Yeni düzenlemelere göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bireysel emeklilik sistemine dövizle katılabilecek. Asgari ücretli çalışan vatandaşlar ise için günlük 2.5 TL, aylık 75 TL işverene destek verilecek. Esnaflar için yapılan düzenlemede ise her ay düzenli kesinti yapılmasını içeren esnaf ahilik fonu uygulaması 2 yıl ertelenecek.

Yurtdışında yaşayanlar bireysel emeklilik sistemine katılabilecek

Meclis gündemine taşınacak olan düzenlemede yurtdışında yaşayan vatandaşları, bireysel emeklilik sistemine dövizle katılabilmesi yer alıyor. Başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarının hesaplarında da, bireysel emeklilikteki devlet katkıları geçerli olabilecek. Ayrıca, Cumhurbaşkanı dövizle yapılan katkı payı ödemelerini yüzde 10’a kadar indirmeye yetkili olacak. Vatandaşları, kısa süreli işlerde çalışması halinde yurtdışı borçlanması kapsamında aldıkları aylıkların kesilmemesi içi çalışma yapılacak.

Asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, işverene aylık 75 TL destek verilecek

Yasa kabul edilirse asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, aylık 75 TL işverene destek verilecek. Tehlikeli işlerde çalışanlar için ise mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması düzenlemesinin süresi uzatılacak. Toplu sözleşmelerde ise asgari ücretin iki katına kadar olan ücretler için destek verilecek.

Esnaf ahilik fonu uygulaması 2 yıl ertelenecek

Meclise sunulacak olan düzenleme için, esnaf ahilik fonunda yeni başlangıç tarihi 1 Ocak 2022 olacak. Ahilik fonu için, esnafın her ay prime esas günlük kazançlarından yüzde 2 pay ödemesi gerekiyor. Devlet katkısı da yüzde 1 olarak hesaplanıyor. Bu durumda 2020 yılında, esnaf için aylık en düşük ahilik fonu kesintisi 58 lira olarak hesaplanıyordu. Bu değişiklikle ise, iki yıl daha esnaflardan kesinti
olmayacak.

Düzenleme bunlarla sınırlı değil kobilere kredi imkanı arttırılacak kurumlara verilebilecek kaynak tutarında üst sınır 25 miyar TL’den 35 milyar TL’ye çıkarılacak. Dernek üyeleri ile ilgili de düzenlemeler mevcut Dernekler artık üyeliğe kabul edilenlerle, üyeliği sona erenlerin isimlerini 30 gün içinde ilgili kurumlara bildirecek. Bu sayede vatandaşların kendi rızası ve bilgisi dışında derneklere üye yapılması veya istifa ettikleri halde üyelikten çıkarılmamasının önüne geçilmesi planlanıyor. Kişiler bir dernekte üyelik durumunu ise e-devlet resmi sitesi üzerinden kontrol ederek basit bir şekilde öğrenebilecek.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir