EkonomiGündem

Meclis’te Kabul Edildi ! Binlerce Kişiye Çift Maaş ve Erken Emeklilik Hakkı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı kapsamında Meclis'te kabul edilen düzenleme kapsamında 10 bin kişi erken emekli olacak. Bunun yanı sıra çift maaş hakkı da gelecek.

Mecliste kabul edilen torba yasa kapsamında on bin kişi erken emeklilik hakkına kavuşacak. Bunun yanı sıra çift maaş düzenlemesi de gündeme geldi.

Konu ile ilgili olarak Gazete Vatan Yazarı Mert Nayır’ın aktardıklarına göre vazife malulleri devlet görevi sırasında işlerini ifa ederken malul duruma düşen kimselerdir. Bu kişilere rapor oranlarına göre belirli oranlarda vazife malulü aylığı bağlanmaktadır.

Kanun gereği bu kişileri malullükleri sonrası özel sektörde de çalışarak 5000 prim gününü tamamlaması ve 20 yıllık sigortalılık süresi şartıyla ikinci bir aylık bağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca yine aynı kanunda hatalı hesaplamalar sonucu aylığı kesilen ve mağdur edilen kişilerinde mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmıştır.

ERKEN EMEKLİLİK VE ÇİFT MAAŞ

Türkiye Harp Malulü Gaziler şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Işık, “Meclis’te ‘torba teklif’ içinde görüşülen düzenleme kapsamında yaklaşık olarak 10 bin vazife malulünü kapsayacak. Bu bağlamda ikinci maaş ödemesi ve erken emeklilik düzenlemesi gelecek.

Erken emeklilik ve çift maaş düzenlemesinin yanı sıra asgari ücret desteği de verilecek. Buna göre 2020 Yılı içerisinde istihdam ettiği her bir personel için işverenlere 75 TL tutarında asgari ücret desteği sağlanacaktır.

Erken Emeklilik ve Çift Maaş Düzenlemesi
Erken Emeklilik ve Çift Maaş Düzenlemesi

Deprem, sel, su baskını ve diğer afetler nedeniyle zor duruma düşen vatandaşların elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesi sağlanacaktır. Erteleme süresi vatandaşın onayı ile belirlenecektir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir