Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Meclisten Geçen Yasa ile Elektrikli Araçlarda 100 Bin TL’ye Kadar İndirimin Önü Açıldı!

Türkiye’nin gözü kulağı uzun bir zamandır TOGG’un yollara çıkacak olan elektrikli araçlarında. 2023 yılının ilk çeyreğinde veya en geç ilk yarısında trafikte olması beklenen TOGG için heyecanlı bekleyiş sürerken, küresel olarak elektrikli araçlara geçiş sürecine ayak uyduran Türkiye’de, elektrikli araç fiyatlarında %30’a varan indirim sağlayacak olan yasa Meclisten geçti. Elektrikli motorlara sahip araçlardan alınacak vergilerde düzenleme yoluna giden söz konusu yasa ile birlikte elektrikli araç almayı planlayan vatandaşları en çok düşündüren şarj altyapısı konusunda da TOGG’dan kritik bir hamle geldi. İşte detaylar…

Elektrikli Araç Fiyatlarına İndirim Yansıyacak

Türkiye’de, dünya genelinde olduğu gibi elektrikli araç pazarını hareketlendirecek kritik adımlar atıldı. Orta segmentli elektrikli araçların satış fiyatında %30’a varan indirim sağlayacak olan ÖTV düzenlemesine yönelik yasa TBMM’den geçti. Tüketicilerin alım kararını yakından ilgilendiren şarj altyapısı konusunda ise Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil girişimi olan TOGG’dan bir hamle geldi. TOGG’un girişimi ile Turgo markası altında 81 il genelinde hızlı şarj cihazının kurulumu gerçekleştirilecek. Uzmanlar, atılan bu adımların ve gelişmelerin elektrikli araç satışlarına olumlu şekilde yansıyacağını düşünüyor.

Elektrikli Otomobillerde ÖTV Düzenlemesi

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kamu çalışanı ve emekli aylıklarını düzenleyen yasa teklifi onay aldı. Görüşmeler sırasında ayrıca ÖTV düzenlemesine de gidildi. Meclisten geçen yasanın Cumhurbaşkanı onayı da almasıyla birlikte motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan otomobiller için vergi oranı %10, diğer elektrikli otomobiller içinse %40 olarak belirlendi. Aynı şartlar altında vergi matrahı 750 bin TL’yi aşmayan otomobillerde ise ÖTV oranı %50 ve %60 olarak belirlendi. Bu da mevcut fiyatlar göz önüne alındığında, elektrikli otomobillerde 100 bin TL’ye kadar bir indirim anlamına geliyor.

İlgili Makaleler