EkonomiKamu Haberleri

Memur, Emekli Veya Kiracı Olan Herkesi Çok İlgilendiriyor! TÜİK’den Beklenen Haber Geldi: Mart Ayı Enflasyon Oranı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay kamuoyu ile paylaşılan ve her ayın sonunda yıllık enflasyon rakamlarında da revize olmasını sağlayan aylık enflasyon rakamları için 2022 yılının üçüncü dönemi geldi. Ocak ve şubat ayının ardından mart ayının enflasyon rakamlarını açıklayacak olan TÜİK, tarih verdi.

Memurdan emekliye herkesin alacağı zamda belirleyici olduğu gibi kira gibi kalemlerin artışında da belirleyici olan TÜİK enflasyon rakamları, mart ayı için de yaklaştı. Enflasyon rakamlarının yanı sıra TÜFE ve Yİ-ÜFE rakamlarının da açıklayacak olan TÜİK, tüm Türkiye’nin odağını bir kez daha bu rakamlara çekti.

TÜİK Mart Ayı Enflasyonu İçin Tarih Verdi

Vatandaşın alacağı temel besin maddelerinden ödediği kiraya kadar pek çok kalemde belirleyici etken olan enflasyon rakamları, 2022 yılı için de TÜİK tarafından açıklanmaya başlandı. Her ay bir önceki ayın enflasyon oranını ve tüketici harcama eğilimlerini açıklayan TÜİK; 2022 yılı için ocak ve şubat ayı enflasyonlarını açıkladı. Şimdilerde mart ayı enflasyonunu açıklamak için geri sayıma başlamış olan TÜİK’in enflasyon rakamlarını ne zaman açıklayıcıysa büyük bir merak konusu haline geldi. şimdiye dek tüm ayların enflasyon oralarını ayın 32ünde açıklayan TÜİK’in mart ayı enflasyonunu ise, 3 Nisan’ın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 4 Nisan’da açıklayacağı konuşulmaya başlandı.

Mart Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu

Özellikle nisan ayı içerisinde kira artışı yaşayacak olan vatandaşları oldukça yakından ilgilenen mart ayı enflasyonu için vatandaşlar adeta nefeslerini tuttu. Her ay bir önceki ayın enflasyonunu açıklayan TÜİK’in 4 Nisan Pazartesi günü açıklaması beklenen mart ayı enflasyonu için de tahminler ortaya atılmaya başlandı. Ocak ayında yüzde 11,10 olarak gerçekleşen enflasyon, yıllık enflasyon oranını yüzde 48,69 oranına kadar yükseltmişti. Ardından gelen şubat ayı enflasyon rakamları ise, vatandaşın cebini yakacak türdendi. Mart ayının başında açıklanan şubat ayı enflasyon rakamları ile birlikte yıllık enflasyon yüzde 54,44 çıkmış ve bununla belirlenen kira enflasyon oranıysa yüzde 25,98’e kadar yükselmişti. Gözlerin mart ayının enflasyon rakamlarına çevrildiği şu günlerde uzmanlar, mart ayında herhangi bir sürpriz beklemediğini ve ocak ile şubat ayına paralel bir enflasyon rakamının ortaya çıkacağını belirtti.

 

İlgili Makaleler