Gündem

Memur ve Emekliler Gözü Temmuz Ayına Çevirdi! Temmuz Zammı Oranı Kesinleşiyor! En Düşük Memur Maaşı 8 Bin 860 TL Olacak!

Milyonlarca emekli ve memur, temmuz ayında yapılacak olan maaş iyileştirmelerini dört gözle bekliyor. TÜİK tarafından mayıs ayını baz alan enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, maaş zamları için yapılan hesaplamalar güncellendi. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerinin yanı sıra memurların da maaş zammı kesinleşmeye başladı. Haziran ayı verileri de açıklandığında netleşecek olan maaş zamları büyük oranda belli oldu.

TÜİK Beklenen Paylaşımı Yaptı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Buna göre; aylık enflasyon artışı yüzde 2,98 oranında gerçekleşirken, yıllık olarak enflasyon oranı yüzde 73,50 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan bu veriler, memur ve emekliler için yapılacak temmuz zammı açısından oldukça önemli bir yere sahip. Temmuz ayında yapılacak bu zamlarda yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon farkı dikkate alınacak. Bugün itibarı ile ilk beş ayın enflasyon rakamları resmiyet kazandı ve temmuz ayında yapılacak maaş iyileştirmeleri büyük oranda kesinlik kazandı.

Maaşlar En Az Yüzde 35 Artacak

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; haziran ayında enflasyon oranlarında hiçbir artış yaşanmasa bile SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarında yüzde 35,64 oranında, memur ve memur emeklilerin maaşlarında ise yüzde 35 oranında bir artış söz konusu olacak.

Memur ve Emeklilerin Alacakları En Düşük Maaş Kesinleşti

TÜİK tarafından bugün açıklanan veriler ile birlikte, memur ve emeklilerin maaşlarında yapılacak zamlar büyük oranda kesinlik kazandı. İlk altı ayın enflasyon farkının dikkate alınacağı maaş zamları için ilk beş ayın enflasyon farkı belli oldu. Buna göre;

  • En düşük 2000 öncesi SSK emeklisi maaşı 4 bin 467 TL,
  • En düşük 2000 sonrası SSK emeklisi maaşı 2 bin 769 TL,
  • En düşük BAĞ-KUR esnaf emeklisi maaşı 3 bin 254 TL,
  • En düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi maaşı 3 bin 68 TL,
  • En düşük memur emeklisi maaşı 5 bin 790 TL,
  • En düşük memur maaşı ise 8 bin 860 TL olacak.

İlgili Makaleler