Gündem

Memur ve Memur Emeklileri İçin Enflasyon Farkı; SSK ve Bağ-Kur Emeklileri İçin Enflasyon Belli Oldu! Temmuz Zammı En Az Yüzde…

Bir süredir memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin merakla beklediği temmuz zammı öncesinde beş aylık enflasyon rakamları açıklandı. Memur ve memur emeklileri enflasyon farkına ek olarak sözleşmeden doğan yüzde 7 haklarını maaş zammı olarak alacakken; SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise doğrudan enflasyon oranında zam alacak.

Memur ve memur emeklileri için de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de oldukça önemli olan enflasyon rakamlarına haziran ayı itibariyle bir yenisi daha eklendi. Bu ay açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte beş aylık enflasyon ortaya çıkarken; aynı zamanda memur ve memur emeklileri için de beş aylık enflasyon farkı ortaya çıktı.

Memur ve Memur Emeklileri Zammı Ne Kadar Olacak?

Geçtiğimiz gün mayıs ayı enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı ile birlikte ilk beş ayın enflasyonunun yüzde 35,64 oranına ulaştığını duyurdu. Temmuz ayında oluşacak olan altı aylık enflasyon farkına ek, yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak olan memur ve memur emeklileri için mayıs ayının bitimiyle birlikte zam oranı şimdiden yüzde 35,14’e ulaştı. Bu zam oranının yüzde 28,14’ü enflasyon farkı iken; yüzde 7’si toplu sözleşme zammı olarak kayda geçti. Net zam ise, 4 Temmuz 2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak olan altı aylık enflasyonun oluşturacağı fark ile belli olacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Zammı Ne Kadar Olacak?

Tıpkı memur ve memur emeklileri gibi yılda iki kez zam almaya başlamış olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de mayıs ayı enflasyon rakamlarından etkilendi. Memur ve memur emeklilerinden farklı olarak, doğrudan enflasyon oranında zam alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 5 aylık enflasyon oranı ile yeni bir zam müjdesi daha geldi. Yani, SSK ve Bağ-Kur emeklileri haziran ayı itibariyle açıklanan beş aylık enflasyon rakamları ile birlikte yüzde 35,64 zam oranını garantiledi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin net zam oranı da 4 Temmuz 2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak olan altı aylık enflasyon rakamı ile birlikte netliğe kavuşacak.

İlgili Makaleler