Genel

Memurlara HES kodu uygulaması geldi!

Adıyaman'da memurlar için HES kodu uygulamasına geçildi. Corona virüsü tedbirleri kapsamında kamu personelleri çalıştıkları kurumlara HES kodu ile giriş yapabilecekler.

Birçok ilde corona virüsüne karşı yeni tedbirler alınıyor. Bu kapsamda Adıyaman’da kamu personelleri çalıştıkları kurumlara HES kodu ile giriş yapabilecekler. Uygulama ile corona virüsü teşhisi almış ve yakın temaslı kişilerin farklı kurum ve kuruluşlara girerek hastalığın yayılmasının, önüne geçilmesi planlanıyor.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre, Adıyaman il ve ilçelerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu çalışanlarının kendi çalıştıkları kuruma girişleri için HES kodu kullanmak zorundalar. Kurul kararın göre eğer gerek duyulursa kurumlara girişlerde vatandaşlardan da HES kodu istenecek.

Hastalığın önüne geçilmesi planlanıyor

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Adıyaman Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, “Bugün itibariyle Adıyaman merkez ve tüm ilçelerimizde kamu kurum ve kuruluş çalışanları kendi çalıştıkları kamu kurumu ve kuruluşlarına girerken HES kodlarını gösteriyorlar. Kapıdaki güvenlik görevlisi veya başka görevlendirilmiş bir personel HES kodunu sorguluyor. HES kodunda kişi eğer Covid-19 teşhisi almamışsa yada yakın temaslı değilse, yani karantina uygulanmıyorsa kendi çalıştığı kuruma girebilecek. Eğer Covid-19 teşhisi almışsa veya karantinada yakın temaslı kişiyse bu kişi gerekli güvenlik kuvvetlerine veya Sağlık Müdürlüğündeki filiyasyon ekibi bilgilendirilerek kişinin bilgileri bir üst merciye bildiriyor. Burada HES kodu aslında kişinin Covid-19 ile ilgili bir durumu var mı yok mu onu belirtiyor. Covid-19 teşhisi almış ve yakın temaslı kişilerin farklı kurum ve kuruluşlara girerek hastalığın yayılmasının, önüne geçilmesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler