Ekonomi

Merkez Bankası açıkladı! Sabit veya değişken faiz oranları serbestçe belirlenecek

Bankalar tarafından mevduata uygulanacak sabit veya değişken faiz oranları serbestçe belirlenecek

Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni tebliğe göre, bankalarca mevduata uygulanacak sabit veya değişken faiz oranları serbestçe belirlenecek ancak vadesiz mevduat faiz oranı yıllık yüzde 0,25’i geçemeyecek. Resmi Gazete de bugün yayımlanmaya başlanan tebliğ’de Değişken faiz oranı, Türk Lirası mevduatta 3 ay ve daha uzun vadeli, yabancı para mevduatta 6 aydan uzun vadeli mevduatlar için uygulanabileceği bildirildi.

Merkez Bankası

Bankalarca belirlenecek

Mevduat ve döviz tevdiat hesapları için uygulanacak değişken faiz hesaplama yöntemi, TCMB uygun görüşü alınmak suretiyle bankalarca belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilmek şart

Türk lirası mevduatlar için Türkiye İstatistik Kurumunca açıklanan Üretici Fiyat Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi ve bu endeksleri oluşturan alt kalemlerden üretilecek endekslerle hesaplanan enflasyon oranlarına, para piyasalarında gerçekleşen faiz oranlarına, TCMM borç alma veya borç verme faiz oranlarına, bankalarca belirlenen mevduat faizi oranlarına, Devlet İç Borçlanma Senetleri faiz oranlarına, Borsa İstanbul A.Ş. endekslerine ve bu borsada işlem gören menkul kıymetlerden oluşturulan hisse senedi sepetlerinin fiyat değişimlerine bağlı olarak belirlenen değişken faiz hesaplama yöntemleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilmek kaydıyla uygulamaya konulabilecek.

Dövize veya kıymetli madenlere endeksli faiz oranı belirlenemeyecek

Değişken faiz hesaplama yöntemi, müşteriye verilecek hesap cüzdanında veya müşteri ile yapılacak sözleşmede açıkça belirtilecek. Türk lirası olarak açılacak mevduat hesapları için dövize veya kıymetli madenlere endeksli faiz oranı belirlenemeyecek.

Merkez Bankası bugün EFT düzenlemesini de yayınladı

Bankalar hakkında açıklama yayımlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yapılan değişikliklerle ilgili bilgi paylaştı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, bankalarda ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırıldı. Ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanan BDDK’nın finansal tüketiciler ile ilgili değişikliği kararlarına göre EFT ücretleri ile ilgili de düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre bundan sonra bankalar en fazla 100 TL eft ücreti alabilecek.

Merkez Bankası ile ilgili diğer haberler için:

Merkez Bankası 2020 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıkladı

https://www.kamupersoneli.net/ekonomi/merkez-bankasi-duyurdu-bankalar-artik-o-ucreti-alamayacak-h86405.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir