Ekonomi

Merkez Bankası faizi yükseltti döviz düştü!

Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan daha yükseltti. Merkez Bankasının bu faiz yükseltme kararına piyasalar olumlu tepki gösterdi. Döviz Kuru, faiz kararı ile birlikte düşmeye başladı. Faizlerin Yüzde 17 seviyelerine çıkarılmasına ise CHP’den tepkiler yükseldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği “Faiz enflasyonun sebebidir” sözlerini hatırlatan CHP’li Erdoğdu, ‘milli servet’in eritildiğini ifade ederek, faiz artırımının devam edeceğini ileri sürdü.

Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan daha artırarak yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltti. Banka, Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atanması sonrasında geçen ay da faizi 475 baz puan artırmıştı.

Kararın ardından dolar/TL 7,67’den 7,56’ya, Euro/TL 9,33’ten 9,22’ye geriledi.

FAİZ ORANI YÜZDEN 17’YE YÜKSELDİ

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermiştir.

Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Faiz açıklamasının ardından CHP Sözcüsü Faik Öztraf ve CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğandu’dan peş peşe açıklamalar geldi.

“ÇÜNKÜ GÜVEN YOK”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği “Faiz enflasyonun sebebidir” sözlerini hatırlatan CHP’li Erdoğdu, ‘milli servet’in eritildiğini ifade ederek, faiz artırımının devam edeceğini ileri sürdü. Erdoğdu açıklamasında, ” ‘Faiz enflasyonun sebebidir’ diye milli servetimizi eritenler faiz artırmaya devam ediyor… Daha da artacak… Çünkü memleketi 70 sente muhtaç bıraktılar… Bütün Milleti batıracak kadar faiz artırsalar da işe yaramaz… Çünkü adalet ve demokrasi yok… Çünkü güven yok” ifadelerine yer verdi.

SICAK PARACILAR…

Yine faiz artırımına dikkat çeken CHP Sözcüsü Öztrak, hukuk ve Anayasa’ya dikkat çekerek yatırım ve işin olmayacağını ifade etti. Öztrak açıklamasında, “TCMB, faizi 2 puan artırarak, yüzde 17’ye yükseltti. Hukukun ve Anayasa’nın askıda olduğu bir ekonomide, yatırım olmaz, iş olmaz. Olsa olsa ‘askıda ekmek’ olur. Bu duruma düşürülmüş bir ekonomide, sıcak paracılar daha çok istediği faizi alır” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler