Ekonomi

Merkez Bankası’ndan dolara karşı yeni hamle! 16 Ekim’den itibaren geçerli olacak

Dolar fiyatları Türkiye’de artmaya devam ederken, Merkez Bankası’ndan dolara karşı yeni hamle geldi. Yapılan açıklamaya göre, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 16 Ekim‘den geçerli olmak üzere yüzde 5’ten yüzde 7’ye yükseltti. Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 16 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 5’ten yüzde 7’ye yükseltti.

Corona virüsü salgını artan döviz kurlarına karşılık Merkez Bankası yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda döviz fiyatları karşısında yeni bir hamle girişimi meydana geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası karşılıklar için uygulanan faiz oranını yüzde 5’ten yüzde 7’ye yükseltirken ABD doları cinsinden karşılıklara uygulanan komisyon oranı ise yüzde 0,0250’den yüzde 0,0125 ‘e düşürdü.

TCMB’, zorunlu karşılıklar hakkında tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara yüzde 9, diğer bankalara yüzde 2 uygulanacağı ifade edildi.

TCMB’nin yeni hamlesi için yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“TCMB, bankaların döviz cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden uygulanan komisyon oranlarını yarı yarıya düşürdü. Ayrıca, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarına da, kredi büyümesi koşulu aranmaksızın, 200 baz puan artırdı.
Söz konusu düzenlemelerin son dönemde gerçekleşen normalleşme süreci kapsamındaki diğer adımları destekler nitelikte olduğu görülmektedir. YP ZK’lardan alınan komisyonların azaltılması ve TL ZK’lara ödenen faizlerin artırılması, bankacılık sisteminin aracılık maliyetlerini azaltacaktır. Bu değişiklikler, normalleşme döneminin amaçlarına uygun olarak, parasal aktarım mekanizmasını ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.”

Türkiye’de dolar son durum

Türkiye’de dolar fiyatları bugün 7,89 ile işlem gördü. Euro ise 10 lira sınırına dayandı. Piyasalardan elde edilen son verilere göre euro bugün 9,32 lira ile güne başladı.

İlgili Makaleler