Kamu Haberleri

Mersin-Antalya arası üç saate düşecek!

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, yapımı devam eden Mersin-Antalya yolunun bir an önce bitirilmesi için konuyu meclise taşıdı. Yolun bitmesi ile ‘’ Mersin-Antalya arası üç saate düşecek’’ diyen MHP’li Şimşek, ‘’Özellikle, Anamur-Gazipaşa arasındaki tünel ve yolların bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz’’ dedi.

Antalya-Mersin otoyolu hakkında Baki Şimşek, TBMM kürsüsünde şu açıklamalarda bulundu;

ŞEHİRLERARASI YOLLARIN BİR AN ÖNCE TAMAMLANMASI

Mersin, Türkiye’nin nüfus olarak 6’ncı sırasında yer alan, Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı limanlarına sahip; 320 kilometrelik sahili, eşsiz doğası, tarihî ve kültürel değerleriyle dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Ulaşımla ilgili sorunları çözüldüğünde turizmle de şahlanacak; tarım, ticaret, turizm ve taşımacılıkla beraber Türkiye ekonomisine daha büyük katma değer katacaktır. Özellikle, seçim bölgem olan Mersin’de şehir içi ve şehirlerarası yolların bir an önce tamamlanmasını talep ediyor, Mersin’in ulaştırmayla ilgili projelerine sahip çıkılmasını sizlerden bekliyorum.

MERSİN-ANTALYA YOLU

Mersin-Antalya yoluyla ilgili biraz daha gayret istiyoruz Sayın Bakanım. Özellikle, Anamur-Gazipaşa arasındaki tünel ve yolların bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Mersin ile Antalya, Türkiye’de birbirine komşu olup en uzak olan iki ilimizdir. Bu yolun bitmesiyle beraber Mersin-Antalya arası üç saate düşecek, hem ticaret hem turizm canlanacaktır.

EN ÖNEMLİ YOLLARIMIZ

Bizim en önemli yollarımız: Mersin-Antalya, Silifke-Mut-Karaman yollarıdır. Mersin’e ayrılan ödeneklerden en önemli payın bu iki yola, iki ana artere ayrılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Çeşmeli-Taşucu Otoyol Projesi’ne başlanması gerekmektedir.

TARSUS-ULAŞ VE SARIKOYAK-ÇAMLIYAYLA OTOYOLU

Yazın, Çeşmeli-Taşucu arasındaki yirmi dakikalık yol üç dört saati bulabiliyor. Aynı şekilde, 30 kilometresi tamamlanan Çamlıyayla yolunun Tarsus-Ulaş ve Sarıkoyak-Çamlıyayla kısımlarının tamamlanıp hayata geçirilmesini bekliyoruz. Gülnar-Aydıncık yolunun kalan kısmının da hizmete açılmasını bekliyoruz. Silifke-Gülnar yolunun da tamamlanması Silifkeli hemşehrilerimin beklentisidir.

KUZEY MARMARA OTOYOLU GİRİŞ-ÇIKIŞ VE GİŞELERE FARKLI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ

Türkiye son yıllarda ulaştırma ve altyapıya ilişkin olarak dünya çapındaki büyük projeleri hayata geçirmiştir; Avrasya Tüneli, Marmaray, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı bunlardan bazılarıdır. Kuzey Marmara Otoyolu tamamlanarak kısa mesafeli giriş-çıkış ve gişelere farklı çözümler üretilmeli, ulaşım kesintisiz devam ettirilmelidir. 1915 Çanakkale 18 Mart Köprüsü ve yol bağlantıları sağlandığında Türkiye önemli hedeflerinden birine daha ulaşmış olacaktır, Türkiye’nin batısında otoyolu entegrasyonu tamamlanacak, İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşturulacaktır.

İZMİR-AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU

İzmir-Aydın-Denizli Otoyolu, Antalya’ya kadar bitirilmeli. Ankara çıkışı, Gölbaşı içerisindeki alt geçit ve üst geçit çalışmaları yıllardır devam ediyor, buraya öncelik verilmelidir Sayın Bakanım ve Ankara’ya yakışan bir yol burada bir an önce milletimizin hizmetine sunulmalıdır; ulaştırma, altyapı sistemlerinin birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olmasına önem verilmelidir. Deniz yolu-kara yolu, deniz yolu-demir yolu kombine taşımacılığını geliştirecek projelere öncelik verilmeli, deniz ulaşımı imkânlarının olmadığı durumlarda ise demir yolu-kara yolu kombine taşımacılık sistemlerine yönelinmelidir. Kombine yük taşımacılığı hizmetleriyle, kombine yük terminalleri ve aktarma merkezlerinin idari ve mali teşvikine yönelik program hazırlanmalıdır.

EDİRNE’DEN ŞANLIURFA’YA KADAR KESİNTİSİZ BİR OTOYOL BAĞLANTISI

Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz bir otoyol bağlantısı sağlayacak olan ve Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısının kullanacağı Ankara-Niğde-Mersin-Adana Otoyolu için milletim adına teşekkür ediyorum ancak burada otoyol ücreti biraz daha makul seviyelere çekilerek, vatandaşlarımızın bu otoyolu daha çok kullanmaları sağlanmalıdır.

MERSİN ŞEHİR HASTANESİ YOLU

Mersin Şehir Hastanesine mutlaka otoyoldan direkt bir çıkış istiyoruz. Burada, biz yetkililerle görüştüğümüz zaman, ara mesafenin çıkışlar arası kilometreyi kurtarmadığı söyleniyor -1.800-2.000 metre civarı bir mesafe- ama burada bir esneklik gösterilebilir çünkü Mersin Şehir Hastanesi bölgenin en büyük hastanesi, çok kullanılan bir hastane. Gerek Tarsus’tan gerek diğer ilçelerden buraya mutlaka otoyoldan bir çıkış istiyoruz Sayın Bakanım.

OTOYOL-TARSUS-OSB BAĞLANTISI

Otoyol-Tarsus-OSB bağlantısı mutlaka bitirilmelidir. Pandemiden dolayı kapatılan Adana-Mersin tren seferlerinin tekrar başlatılmasını talep ediyoruz. Tekir-Tarsus-Damlama otoyolunda gün geçmiyor ki bir trafik kazası olmasın. Bu yolun adı bölgede “ölüm yolu” olarak adlandırılıyor, “kara nokta” olarak adlandırılıyor. Bu otoyolda bir hata varsa bu hatanın giderilerek daha sıkı tedbirler alınmasını ve bu yoldaki kazaların azaltılmasını istiyoruz.

TARSUS-MERSİN ARASI OTOBANIN MUTLAKA ÜCRETSİZ OLMALI

Tarsus-Mersin arası otobanın mutlaka ücretsiz hâle getirilmesini istiyoruz. Baktığımız zaman Adana şehir içi ücretsiz, Dörtyol-İskenderun ücretsiz ama Tarsus-Mersin ücretli. 350 bin nüfuslu Tarsus’ta araç muayene istasyonu yok. Tarsus’a mutlaka bir araç muayene istasyonunun kurulması Tarsuslu hemşehrilerimizin beklentisidir. Biz bunu belirttiğimiz zaman, Tarsus-Mersin arasında Huzurkent’te bulunan araç muayene istasyonunun Tarsus’un talebini karşılayacağı söyleniyor. Orası hem otopark olarak hem trafik olarak… Hem araçlarda küçük bir arıza çıktığı zaman -sanayisi olmadığı için- insanlar yeniden Tarsus’a ya da Mersin’e gitmek zorunda kalıyorlar. Türkiye’de 54 ilden büyük olan bir ilçede mutlaka araç muayene istasyonunun bulunması gerekiyor Sayın Bakanım, bununla ilgili de adım atmanızı bekliyoruz.

ÇUKUROVA HAVALİMANI

Çukurova Havalimanı hem yolcu kapasitesiyle hem de Çukurova’da yetişen ürünlerin dünyaya pazarlanmasıyla ilgili kullanılacak, hem bölgeye hem de ülkeye katma değer sunacaktır. Ülkeye ekonomik katkı sunacak olan dev bir proje. Ülkemizde 300-500 bin yolcuya hitap edecek havalimanları tamamlanırken Çukurova Havalimanı’nın bir an önce tamamlanmasını heyecanla bekliyoruz Sayın Bakan. Sayın Bakanımızdan Çukurova Havalimanı’yla ilgili bir açılış tarihi bugün istiyoruz.

AYRICA ERDEMLİ-AYRANCI YOLU

Ayrıca Erdemli-Ayrancı arası yolun büyük bir kısmı tamamlanmış, kalan kısmının da hizmete açılmasını hem Erdemli hem Ayrancılı hemşehrilerimiz beklemektedir. Bu yol bittiği zaman Mut-Silifke-Karaman yolunda da trafik rahatlayacaktır.

TOROS DAĞLARINA MOBİL VERİCİLERİN YERLEŞTİRİLMESİ

Değerli milletvekilleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Arkadaşlar, Toros Dağlarına gidip bakınız, bir tek Yörük çadırı varsa ve dumanı tütüyorsa bu ülkeyi hiç kimse yıkamaz.” dediği Yörükler, Torosların bekçiliğini yapmakta ve yaz aylarında Toros Dağlarında binlerce Yörük kardeşimiz yaşamaktadır. Burada kışın çok kar yağdığı için sabit cep telefonu sinyal istasyonu kurulamamaktır. Yaz aylarında Bakanlığımızın burada kuracağı mobil araçlarla cep telefonu vericileri kurmasını ve burada yaşayan binlerce Yörük kardeşimize bu hizmetin sunulmasını bekliyoruz.

ANKARA-ADANA HIZLI TREN PROJESİ

Mersin-Adana-Konya-Aksaray-Niğde bölgesi yeni bir Marmara olmaya adaydır. İstanbul, gerek nüfus yoğunluğu gerek trafik olarak artık yaşanılamaz bir hâle gelmiştir. Yeni yapılacak olan yatırımların, yeni organize sanayi bölgelerinin bu bölgeye kaydırılması Akdeniz’den ve Anadolu’dan İstanbul’a göçü durduracaktır. Marmara, nüfus yoğunluğu olarak artık aşırı bir duruma gelmiş; ne kadar yol, ne kadar otoyol, ne kadar köprü yapsak bu göç devam ettiği süre içerisinde Marmara Bölgesi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltamayız. Mutlaka tersine bir göçü başlatacak yatırımlardan Orta Anadolu ve Akdeniz’e kaydırılarak bu problem kökünden çözülmelidir.

Ankara, Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana hızlı tren projelerinin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Çukurova havaalanı ve organize sanayi bölgelerine ve Tarsus Gıda OSB Bölgesi’ne demir yolu bağlantısı mutlaka yapılmalıdır; çok yakındır demir yolu güzergâhına ve buradaki ticareti canlandıracaktır. Taşımacılıkta demir yoluna daha çok önem verilmelidir.

 

İlgili Makaleler