EğitimGündem

Meslek Lisesi Öğrencilerine Müjde! Staj Yapacaklar İçin Karar Alındı

Özellikle lise öğrencileri için çok önemli bir karar alındı. Alınan bilgiye göre meslek liselerinde okuyan öğrencilere işyeri stajlarında 767 TL aylık destek ödemesi yapılırken bu ödemenin 3’te birini işveren ödüyordu. Staj yapan meslek lisesi öğrencileri için artık işverenin ödediği miktarını devlet karşılayarak stajyer maşlarına da zam yapılacağı öğrenildi. Bu haber staj yapacak öğrencileri staja teşvik etti. Alınan kararın detayları…

Yeni Ekonomi Paketinin Detayları

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı 55 maddelik yeni ekonomi paketinde sona gelindi. Teklifteki bazı önemli düzenlemeler şöyle:

  • Meslek liselerinin ara eleman yetiştirmesi teşvik edilecek. Mevcut durumda meslek liselerinde okuyan öğrencilere işyeri stajlarında 767 TL aylık destek ödemesi yapılıyor. Bu rakamın üçte birini işveren ödüyor. Yeni düzenlemeyle işverenin ödediği destek miktarını devlet karşılayacak. Rakamın da 1000 TL’ye çıkarılması bekleniyor.
  • Yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olan ve basit usulle defter tutan yaklaşık 850 bin esnaf, gelir vergisinden muaf tutulacak. Berber, kuaför, terzi gibi küçük esnaf, defter tutmaya devam edecek. Bazı tarım desteklerindeki kesintiler artık vergiye tabi olmayacak. Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf olacak. 3 ayda bir verilen geçici vergi beyannamesi, artık 4 ayda bir verilecek. Beyanname verme dönemleri de 1 ay geriye alınacak.
  • Youtuber’ lara da vergi kolaylığı getiriliyor. Videolara reklam alarak para kazananlar, vergi mükellefi oluyor ve defter tutma zorunluluğu getiriliyordu. Bu zorunluluk kaldırılıyor. Bu kişiler yine vergi mükellefi olacak ancak bankadan kendilerine özel hesap açacaklar. Bankalar da onlara yatan paradan stopaj kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak. İnternetten yapılan vergi ödemeleri kolaylaştırılacak. Vergide e-Devlet daha aktif hâle getirilecek.

İlgili Makaleler