Gündem

Meteoroloji yarınki hava durumu il il ve bölge bölge açıkladı! Uyarı yapıldı! Çok kuvvetli geliyor

Meteoroloji yarınki hava durumu il il bölge bölge açıkladı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamaya göre uyarı yapıldı ve çok kuvvetli geleceği aktarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yarınki hava durumu açıklandı.

METEOROLOJİ YARINKİ HAVA DURUMUNU AÇIKLADI

Türkiye için kritik uyarı yapan Meteoroloji parçalı ve çok bulutlu, Marmara (Edirne dışında), Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Orta Karadeniz ile Bolu, Düzce ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor.

BUZLANMA VE DON OLAYI YAŞANACAK

Öte yandan yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeyi ile Bolu çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı meydana geleceği tahmin ediliyor.

ÇAMUR YAĞACAK

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma riski bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Hava sıcaklığı ve rüzgarla ilgili olarak yarınki hava durumu iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Genellikle kuzeyli yönlerden, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa), Çanakkale çevreleri ile Balıkesir’in batı ve İzmir’in kuzey kesimlerinde fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (50-80 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa), Çanakkale çevreleri ile Balıkesir’in batı ve İzmir’in kuzey kesimlerinde fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (50-80 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA
Çok bulutlu, bölge genelinin (Edirne hariç) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa), Çanakkale çevreleri ile Balıkesir’in batısına fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (50-80 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ÇANAKKALE 3°C, 13°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

İSTANBUL 5°C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

KIRKLARELİ 6°C, 12°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

KOCAELİ 4°C, 11°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

EGE
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa), İzmir’in kuzey kesimlerinde fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR 1°C, 8°C
Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İZMİR 7°C, 16°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

MANİSA 6°C, 15°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

MUĞLA 2°C, 12°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz’in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

ADANA 11°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA 12°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatleri ile yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 9°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

ISPARTA 2°C, 12°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İÇ ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA 2°C, 10°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı, yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden itibaren yağmurlu

ESKİŞEHİR 1°C, 9°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

KONYA 3°C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

SİVAS -1°C, 13°C
Çok bulutlu, akşam saatleri ile yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Düzce çevrelerinin yağmurlu, Bolu çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU 0°C, 10°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE 4°C, 13°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

KASTAMONU 0°C, 13°C
Çok bulutlu

ZONGULDAK 3°C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur, Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunmaktadır.

AMASYA 5°C, 11°C
Çok bulutlu, akşam saatleri ile yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra yağmurlu

ARTVİN 3°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN 7°C, 11°C
Çok bulutlu, akşam saatleri ile yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra yağmurlu

TRABZON 7°C, 10°C
Çok bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu, batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunmaktadır.

ERZURUM -5°C, 10°C
Parçalı, zamanla çok bulutlu

HAKKARİ 1°C, 14°C
Parçalı ve az bulutlu

KARS -2°C, 9°C
Parçalı ve az bulutlu

VAN 0°C, 13°C
Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu, zamanla parçalı, batısının yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yarın (Çarşamba) bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

DİYARBAKIR 3°C, 20°C
Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu

GAZİANTEP 7°C, 19°C
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu

SİİRT 8°C, 20°C
Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu

ŞANLIURFA 11°C, 23°C
Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu

DENİZLERDE HAVA
Kuzey Ege’de kuvvetli fırtına; Güney Ege’de fırtına; Marmara’da fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 4 ila 6; Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan, batısı kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısı 2,5 m; Görüş: İyi.Hava Durumu:

MARMARA
Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 kuvvetinde; Dalga: 2,0 ila 3,0 m; Görüş: İyi.

EGE
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 7 ila 9; Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde; Dalga: 3,5 ila 4,0 m, kuzeyi 5,0 m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

AKDENİZ
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6; Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5 m; Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Parçalı bulutlu; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi.

İlgili Makaleler