Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil açıklaması yaptı! Cumartesi eğitim olacak mı? Ara tatil ne zaman?

Corona virüsü salgınının devam etmesi nedeniyle vatandaşların ve öğrencilerin eğitim konusundaki kafa karışıklığı devam ediyor. Öğrenciler 13-23 Kasım arasında açıklanan ara tatilin iptal olup olmadığını merak ediyorlar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil açıklaması yaptı. Peki, Ara tatil ne zaman? Cumartesi eğitim olacak mı? İşte Bakan Selçuk’un konuya ilişkin açıklamaları…

Öğrenciler daha önce 13-23 Kasım arasında açıklanan ara tatilin iptal olup olmadığını merak ediyorlar. Bugün Ülper Şehit Ümit Kılıç Yatılı Bölge Okulu ziyarette bulunan Bakan Selçuk, tatillere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bir basın mensubunun “Kasım ayında ara tatil verilmesi düşünülüyor mu?” sorusunu yanıtlayan Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“Biz ilk önce olağan durumu dikkate alırız, sonrasında hatırlarsanız senaryolar içerisinde salgının seyrine bağlı olarak ara tatillerin eğitim için kullanılıp kullanılmayacağı, ya da hafta sonlarında eğitim olup olmayacağı konusunda ucu açık bir senaryodan söz etmiştik. Biz bugünlerde de, önümüzdeki haftalarda da bu seyre bakıp nasıl gittiğini dikkate alarak bilimsel verileri dikkate alarak ara tatilde eğitim yapılıp yapılmayacağı ya da hafta sonu cumartesi günü yapılıp yapılmayacağı konusunda da net bilgileri paylaşacağız ama şu haliyle böyle bir çalışmamız şu anda yok.”

İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından satırbaşları:

EBA altyapısında 2 milyon canlı ders verebilme kapasitemiz var ki bu gerçekten büyük bir ivme kazandı. Bildiğiniz gibi dünyada eğitim öğretimle ilgili tüm siteler içerisinde bu hafta dünyada birinci oldu. Bundan iki hafta önce üçüncü sırayaydı, şimdi dünyada birinci sıraya geldi, bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu platformun öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından bu kadar yoğun kullanımı bizi mutlu ediyor.

5. ve 9. sınıflarla ilgili de kararımızı açıkladık, bunun teknik ayrıntılarını da bugün paylaşacağız. İster uzaktan eğitim olsun, ister yüz yüze eğitim olsun, normal eğitim döneminde de uzaktan eğitimin altyapısını kullanmaya devam edeceğiz.

Şimdiye kadar belirlenen kriterler ölçüsünde 60 bin civarında tabletin dağıtımı gerçekleştirildi. Kurumsal olarak Türkiye’de en büyük bağışı yapan TMSF ile yaptığımız çalışma çerçevesinde de çocuklarımıza tablet bağışı yapılması konusunda bir girişimi yürütüyoruz ve 20 milyon lira bağışla birlikte bu bağışın tablet alarak değerlendirilmesi konusunda süreç devam ediyor ve kurumsal olarak en büyük bağışın söz konusu olduğu TMSF bağışında biz ilk bağışımızı da bugün Yatılı Bölge Okulumuzdaki çocuklarımıza dağıtmak suretiyle gerçekleştiriyoruz . 500 bin tableti de tedarik sürecinin aşamalarını dikkate alarak peyderpey devam ettireceğiz. Burada da bir problemimiz yok.

İlgili Makaleler