Gündem

Milli Eğitim Bakanından Atakan Kayalar açıklaması: Doğru bulmuyoruz!

Sosyal medya 10 yaşındaki Atakan’ın 5 ayda 250 kitap okumasını tartışırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklama geldi. Selçuk, “Biz bir çocuğun durumunun sosyal medyada bu kadar yer almasını doğru bulmuyoruz" dedi.

Türkiye’de 2 gündür 10 yaşındaki Atakan Kayalar konuşuluyor. Bir kitapçıdaki videosu yayınlanan felsefeyle yakından ilgilenen ve 5 ayda 250 kitap okuduğu Atakan’ın konuşmaları sosyal medyada insanların tartışma konusu oldu.

Diğer çocukların üzerinde olan baskıyı kimse umursamıyor

Büyüdüğünde Psikiyatrist olmak isteyen Atakan’la ilgili olarak bir kesim insan “çocukluğunu yaşayamıyor, bu yaşta bu kitapları okuması normal değil.” Yorumunda bulunurken bir kesim insan da kitap okumanın faydalarına Atakan’ı örnek gösteriyor. Son olarak Atakan’la ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da açıklamada bulundu. Selçuk Atakan’ın sosyal medyada bu kadar yer almasını doğru bulmadıklarını dile getirirken, “Biz bu duruma pedagojik olarak bakmaktayız. Biz bir çocuğun durumunun bu kadar sosyal medyada yer almasını, çocuğun üzerinden bu kadar tartışma yapılmasını onaylamıyoruz. Diğer çocukların üzerinde olan baskıyı kimse umursamıyor. Beklenti patlamasına, kendi çocukluğu açısından oluşabilecek sıkıntılar düşünülünce bizim tavrımız şu olur; bu, sadece ihtiyacın dilinden konuşmak. Aileyle görüştük, uzmanlarla görüştük, ihtiyacı neyse bu altyapıya, testlere, hangi öğretmenin desteğine ihtiyacı var gibi… Biz bunu yaparız ama sessizce yaparız. Sürekli sosyal medyada dillendirmek, çocuğun kişiliği, başka çocukların psikolojisi açısından birtakım olumsuzluklara yol açabilir. Biz gereken her tür uzmanlığa sahibiz. Ne gerekirse yapmanın sözünü de buradan veririz” ifadelerini kullandı.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir