GündemSağlık

Milyonlarca Anne Babayı İlgilendiriyor! Koronavirüs Çocuklarda 3 Ayda…

Koronavirüs, geçtiğimiz günlerde açıklandığı üzere 11 Aralık 2019 tarihinden bu yana hayatımızın merkezi haline geldi. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, endişelendirmeye devam ediyor. Ancak, diğer yandan aşı ve ilaç çalışmaları artarken koronavirüs’ e ilişkin önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklama en çok anne babaları ilgilendiriyor. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün çocuk vakalara ilişkin yaptığı açıklamanın detayları…

Çocuk Vakalar Arttı Aşı Olmalılar!

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Delta varyantının etkisi ile son 3 ayda çocuklarda görülen koronavirüs vakalarında yüzde 500’lük artış olduğunu açıkladı. Bu nedenle ailelere seslenen Kurugöl, “Aşıların güvenli olduğu ortaya koyuldu. Çocuklarınızı aşılatmaktan çekinmeyin” ifadesinde bulundu.

Prof. Dr. Kurugöl, “Türkiye’de temmuzda vakaların yüzde 6’sı çocukken, ekim sonunda bu oran yüzde 37’lere çıktı. Yani çocuk vakalarında yüzde 500’ün üzerinde bir artış var. 12-18 yaş grubu çocukların aileleri lütfen çocuklarının aşılanmasından çekinmesinler” ifadesinde bulundu.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Çocuklarda aşıların etkili ve koruyucu olduğu birçok çalışma ile ortaya koyuldu. Şu an gelişmiş ülkelerde milyonlarca çocuğa aşı yapılmış durumda. ABD’de aşı yaşı 5’e kadar düştü. Avrupa Birliği ülkeleri de aynı şekilde aşılama yaşını 5’e çekmeyi değerlendiriyor” diye konuştu. Prof. Dr. Kurugöl, Küba ve Hindistan’da aşılama yaşının 2’ye kadar düştüğünü söyledi.

İlgili Makaleler