EkonomiGündem

Milyonlarca Anneyi İlgilendiriyor ! En Az 9 Bin 300 Lira Ödeme Yapılacak

Hükümet tarafından çalışan annelere çeşitli destekler sağlanıyor. Anneler şartları sağladıkları kapsamında bu desteklerden yararlanabiliyorlar. Bu bağlamda annelere an az 9 bin 300 lira ödeme yapılacak.

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor ve annelere destekler sağlanıyor. Bu bağlamda annelere ‘çocuk parası’, ‘doğum yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ adı altında destek ödemesi yapılıyor.

ANNELERE DESTEK ÖDEME

Konu ile ilgili olarak maaşa göre değişen doğum parası ödemesi yapılıyor. 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Ayrıca brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira ödeme alacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından süt parası ödemesi de yapılıyor. Bunun için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması gerekirken süt parası her doğumda bir kere veriliyor.

Annelere Destek Ödeme
Annelere Destek Ödeme

SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor.

Konu ile ilgili olarak kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor ve yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, Işkur aracılığıyla ödeme yapıyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir