Gündem

Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiren Düzenleme

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptığı açıklamalarında vatandaşların hiçbir yere gitmeden sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyebileceği e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabileceği yeni "Araçlarım" hizmetinin devreye alınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç önemli açıklamalarda bulundu. Taha Koç açıklamalarında e-Devlet üzerinden daha önce araçlarla ilgili 15 farklı hizmet için ayrı sayfalarda işlem yapıldığını belirtti. Koç açıklamalarının devamında yapılan çalışma kapsamında önemli bir kolaylık sağlanacağını ifade ederek bu kapsamda vatandaşların, araçlarıyla ilgili farklı kurumlarca yürütülen hizmetlere e-Devlet’te yer alacak “Araçlarım” bölümü üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğini belirtti.

TEK BİR NOKTADAN ULAŞILACAK

e-Devlet’ten araçlara ilişkin yapılan sorgulama verilerine değinen Taha Koç açıklamalarının devamında “Araç plakasına yazılan cezalara yönelik sorgulama 83 milyondan fazla, araç sorgulama işlemi yaklaşık 25 milyon, HGS hesap bilgileri sorgulama işlemi de yaklaşık 18 milyon defa yapıldı. Yıl içerisinde yoğun olarak kullanılan bu hizmetlere artık tek bir noktadan ulaşılabilecek.” ifadelerini kullandı.

“TÜM CEZA ÖDEMELERİ KOLAYLIKLA YAPILACAK”

Bununla birlikte Taha Koç daha önce Gelir İdaresi Başkanlığı altında kimlik doğrulamayla ulaşılabilen hizmetlerin de artık aynı sayfada görüntüleneceğini vurguladı ve şu açıklamayı yaptı:

“Vatandaşlarımız, ‘Araçlarım’ hizmetiyle hiçbir yere gitmeden sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyerek bunlara ilişkin ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ödeme işlemleri için özel bir hizmet sayfası da hazırlandı. Araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm raporlarını inceleyebilecek. Artık ‘Araçlarım’ sayfasında gözüken tüm ceza ödemeleri kolaylıkla yapılabilecek”

İlgili Makaleler