EkonomiGündem

Milyonlarca Çalışana Müjde ! Fazla Ödenen Paraları İade Alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından milyonlarca çalılana müjde verildi. Buna göre ödenen primlerin tavanı aşması durumunda primler iade ediliyor.

SGK’ya ödenen ücretlerin tavanı aşması durumunda işçilere fazla primler iade edilmektedir. Bu konu hakkındaki detaylara Vatan Gazetesi İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarı Mert Nayır köşesinde yer verdi. İşçi birden fazla işyerinde hizmet veriyorsa tavan tutarın üzerinde prim ödemesi yapılması mümkün oluyor.

İŞTE DETAYLAR

Primlerin iade koşulları da belli oldu. Buna göre 2020 Yılında uygulanması gereken en düşük ücret olarak kabul edilen asgari ücret brüt 2.943,00 TL şeklinde açıklandı. Tavan tutar da bu rakamın 7,5 ile çarpımı sonucunda bulunuyor. Konu ile ilgili olarak SGK tavan tutarı 22.072,50 TL olarak kabul edilir. 2020 Yılı içerisinde tek bir işyerinde hizmet verenler bu tutarın üzerinde bir tahakkukla karşılaşamaz. Ancak farklı işyerlerinde çalışarak tavan tutarın üzerinde prim ödemesi olabilir.

15 Gün bir yerde, 15 gün farklı bir işverende çalışan ve her iki yerden de 15 bin TL üzerinden prim tahakkuku yapılan kişi adına bir ayda 30 bin TL ücret tahakkuku çıkarılmaktadır. Bir ay içerisinde en fazla 22.072,50 TL bildirilebilirken bu kişi adına 7.927,50 TL fazla prim bildirimi yapılmış olacaktır. Bununla birlikte iade işlemi de yapılacaktır.

SGK Prim İade

Prim iade hakkında Mer Nayır köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

Bu durumda bulunanlar için öncelikle kurum durduk yere iade işlemi yapmamaktadır. Öncelikle talepte bulunmanız gerekecektir, kurum müracaat etmezseniz size emekli maaşı bile bağlamaz. Öncelikle bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine ‘Kuruma bildirilmesi gereken tavan tutar üzerinde ödenen primlerimin işçi payının aşağıdaki banka hesap bilgilerime iade edilmesini’ şeklinde dilekçe vermeniz gerekmektedir. Dilekçenize banka hesap bilgilerinizle kimlik fotokopinizi eklemeyi unutmayın. Kurum bu dilekçenize istinaden 30 gün içerisinde işleminizi gerçekleştirmiş, iade yapmış olacaktır.

2020 yılı için tavan tutar 22.072,50 TL olarak belirtildi. Bu tutarın üzerinde ödenen tutarlar sadece işçi payı iade ediliyor. İşçi payı ise yüzde 15 olarak belirtildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir