Ekonomi

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor ! O Paraları Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz (İşte Başvuru Şekli)

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir gelişme meydana geldi. Emeklilik hayali kuran kişiler çeşitli sebeplerden dolayı emekli olamadıklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvuru yaptıklarında toplu para iadesi alabileceklerdir.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir gelişme meydana geldi. Bilindiği gibi her koşulda emeklilik mümkün olmuyor. Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor ve yaş ve yıl şartının da yerine getirilmesi gerekmektedir.

TOPLU PARA İADESİ

Konu ile ilgili olarak bazı sigortalı çalışanlar yeterli çalışma imkanı bulamadıklarından dolayı, gereken prim gününü dolduramıyor ve bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik ve doğum borçlanması gibi imkanları da çalışanlara sunuyor.

Tanınan tüm haklara rağmen emekli olamayan milyonlarca çalışan var. Ayrıca bu kişilerin çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılarak bu primler toplu olarak geri alınabiliyor.

Milyonlarca Kişiye Para İadesi
Milyonlarca Kişiye Para İadesi

ARANAN ŞARTLAR

Şartları taşıyan milyonlarca vatandaş emekli olabiliyor. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor.

Konu ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından toplu para iadesi alabilmek için iki şart bulunuyor. Bunlar “1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak. 2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak” şeklinde belirtiliyor.

BAŞVURU ŞEKLİ

Milyonlarca kişi toplu para iadesini alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu işlem SGK tarafından kendiliğinden yapılmıyor. Bundan dolayı vatandaşların mutlaka dilekçe ile başvuru yapması gerekiyor. Kurum durumunuzu inceleyecek ve bu ödemeyi almanızda bir sorun tespit etmezse ödemeyi alabileceksiniz.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

Tüm bunların yanı sıra Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir