EkonomiGündem

Milyonlarca Çalışanın Corona Virüsü Nedeniyle Hakları ve Yıllık İzinleri

Corona virüsünün ülkemizde görülmesinin ardından firmalar tarafından evden çalışma ya da çalışanlarına yıllık izin kullandırma yoluna gitti. İşveren tarafından işçinin yıllık izin kullanması istendiğinde işçinin buna itiraz hakkı bulunmuyor. Ancak işverenin işçiye yıllık izin hakkının tamamını tek seferde kullandırması gerekiyor.

Evde çalışmanın mümkün olmadığı, kısa çalışmanın kabul edilmediği fakat çalışmanın işveren tarafından durmasına karar verildiği zaman yıllık izin gündeme geliyor.

YILLIK İZİN

Milliyet Gazetesinden Cem Kılıç’ın aktardıklarına göre corona virüsü salgını nedeniyle işin durması veya tamamen tatil edilmesi durumunda başvurulabilecek olan bir yöntem birikmiş yıllık izinler. Yıllık izin kullandırma işverenin yönetim hakkı kapsamında olup, işçi kural olarak bu yönde verilecek emir ve talimata aykırı davranamaz.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, işverenin bu yönde vereceği bir emir ve talimat ancak işçinin hak ettiği bütün izni kesintisiz kullanması yönünde olabilecektir. Yıllık iznin bölünmesi ancak işçinin onayı ile mümkün olduğundan, yıllık iznin sadece bir kısmının kullandırılması amaçlanıyorsa işçiden bu yönde onay alınması gerekecektir.

Toplu izin hakkı da mümkün. Nisan ayı ile birlikte toplu izin kullandırmak mümkün. Güncel bu durumda izin süresi bölünebilecek hatta izin hakkı olmayanlar avans izin kullanmaya zorlanabilecektir.

Yıllık İzin Yönetmeliğine göre göre, işveren veya işveren vekili Nisan ayının başı ile Ekim ayının sonu arasındaki süre içinde işçilerin tümünü veya bir kısmını kapsayan toplu izin uygulayabilecek.

Çalışanların Yıllık İzin Hakları
Çalışanların Yıllık İzin Hakları
KIDEM TAZMİNATI

İşin yapılamaması noktasında, zorlayıcı neden kavramı gündeme gelebilecek. Bununla birlikte zorlayıcı nedenin sözleşmenin hangi tarafında meydana geldiğine göre fesih hakkı belirlenecektir.

Corona virüsü işyerinde işin durmasına veya tatil edilmesine sebep olduysa, bu durum bir haftadan uzun sürdüyse işçinin iş sözleşmesini derhal feshetme hakkı doğacak, işçi bu hakkı kullanırsa kıdem tazminatı almaya da hak kazanacaktır.

Fakat burada işverenin derhal fesih hakkı bulunmayacaktır. Ancak yukarıdaki koşullarla geçerli neden doğarsa bildirimli fesih hakkını kullanabilecektir. Bu durumda da işçiye kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğabilecektir. İşveren bildirim sürelerine uymak istemezse kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir