Ekonomi

Milyonlarca Emekli ve Memura Müjde! Maaşlar da Yeni Dönem!

Emekli ve memur maaşlarında müjdeli açıklama yapıldı. Maaşlarda yeni dönem başlatılıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda açıklanan asgari ücret açıklamasının ardından gözler emekli ve memur maaşlarına çevrildi. Öte yandan 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon açıklaması merakla bekleniyor. Bu bağlamda yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2022’den Gelir Vergisi ve Damga Vergisi alınmayacak. Peki yeni yıldan itibaren yeni sistem nasıl olacak? İşte memur ve emekli maaşlarına getirilen yeni güncelleme…

Maaşlara Yansıyacak!

Posta gazetesinin haberine göre; ücretlerin asgari ücrete kadar olan kısmının vergi dışı bırakılmasının sağlayacağı avantaj bekar işçilerde 12 ay boyunca aylık 300 lira olacak. Yani yıllık kazanç 3 bin 600 lirayı bulacak. Evli eşi çalışmayan işçinin maaşında ise aylık 225 lira civarı artış olacak ve yıllık kazanç 3 bin 200 lirayı bulacak.
Evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu işçideki kazanç ocak itibarıyla 169 lira olarak başlayacak. Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu işçinin maaşında 113 lira, evli eşi çalışmayan 3 çocuklu işçinin maaşında ise 38 lira artış olacak.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın “Ortalama 300 lira iyileştirme yapıldı ‘vergi muafiyetiyle’ diyenler 4 milyon memur içinde sınırlı sayıda sözleşmeli bekarı baz almış anlaşılan. Bu nasıl hesap kitaptır?” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler