Ekonomi

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor ! Her Ay Maaşa Ek Ödeme Yapılacak

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ek ödeme çalışması gündeme geldi. Emekliler bu çalışma hakkında harekete geçti ve Türkiye Emekliler Derneği tarafından bir açıklama yapılarak emekli ve çalışanlar için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulamasındaki yüzde 4-5'lik oranın yüzde 10'a yükseltilmesi talep edildi.

Emeklilere ek ödeme gündeme geldi. Emekli vatandaşlar ödeme oranlarının yükseltilmesini talep ederken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından önemli bir talepte bulunuldu.

Buna göre TÜED emekli ve çalışanlar için vergi iadesinin yerine getirilen ödeme uygulamasındaki yüzde 4-5’lik oranın, yüzde 10’a yükseltilmesini talep etti.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün ek ödeme hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ergün açıklamalarında 2006’daki değişiklikle emeklilere ve çalışanlara uygulanan vergi iadesinin kaldırıldığını ifade ederek buna gerekçe olarak, fiş toplanması, zarf doldurulması ve denetimdeki zorluğun gösterildiğini belirtti.

KAZIM ERGÜN’ÜN AÇIKLAMALARI

Bunun yanı sıra Ergün açıklamalarında vergi iadesi yerine ödemenin getirildiğini ifade ederek eködeme uygulamasında yüzde 4-5 arasında değişen oranların belirlendiğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulaması bizi fiş toplamaktan ve zarf doldurmaktan kurtardı ama yüzde 4-5’lik düşük oranlar nedeniyle gelirlerimizin düşmesine sebep oldu”

Emeklilere Ek Ödeme
Emeklilere Ödeme

AYLIK EK ÖDEMELER

Emeklilere yapılan ek ödeme hakkında Ergün çalışanlara yapılan ödemelerin çok gerisinde kaldığına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Çalışanlara vergi iadesinin karşılığı olarak uygulanan asgari geçim indirimi, bekar bir işçi için 220 lira. Çalışanlarda en düşük vergi indirimi tutarı 220 lirayken 1000 lira aylığı olan emeklinin yüzde 5 karşılığı eködemesi, ayda sadece 50 lira, 1500 lira aylık alan bir emeklinin yüzde 4 karşılığı eködemesi aylık 60 lira, 2 bin lira aylık alan bir emeklinin eködemesi yüzde 4 karşılığı aylık 80 liradır. Böyle bir tablo karşısında çalışanlarla aynı oranda KDV ve ÖTV ödeyen emeklilerin ek ödeme oranlarının ivedilikle yükseltilmesini istiyoruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir