Ekonomi

Milyonlarca Kişi Nefesini Tuttu ! Asgari Ücrete 375 Lira Zam

Milyonlarca asgari ücretli çalışan vatandaş nefesini tuttu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinden gelecek olan habere kulak kesildi. Asgari ücretten kesilen 375 liralık verginin kesilmemesi hakkında teklif verildi. Bu doğrultuda asgari ücrete 375 lira artış gündeme geldi.

Asgari ücrete yapılan zam hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 45 zam yapıldığını belirtmişti. Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında “Asgari ücrete yüzde 45 zam yaptık. 2002 yılında 184 lira olan net asgari ücreti bugün itibarıyla 2324 liraya biz çıkardık.” ifadelerine yer vermişti.

375 LİRALIK ARTIŞ

Asgari ücrete yapılmış zam ile ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman asgari ücrette gelir vergisi alınmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa teklifi sundu.

Bu teklif kapsamında asgari ücretten kesilen 375 liralık gelir vergisi kesilmeyecek. Bu bağlamda asgari ücrete 375 liralık bir artış olacak.

KANUN TEKLİFİ

İşte teklifin tam metni:

MADDE 1 – 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin ücretleri.”

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütülür.

İlgili Makaleler