EkonomiGündem

Milyonlarca Kişiye Devletten Maaş! İşte Başvuru Detayları…

Corona virüs ile mücadele için alınan önlemlere devlet,kısa çalışma ödeneğini de ekledi. Bu sistem, hem işverene hem de çalışana faydalı olacağı düşünülüyor. Kimler başvurabilir? Üst sınır nedir? gibi soruları haberimizde sizler için cevaplıyoruz...

Devlet,corona virüs salgınının gittikçe yayılmasını önlemek için alınacak önlemlerin daha da sıkılaşmasıyla, özel sektörde istihdamın kolaylıkla sağlanabilmesi için bir uygulama hazırlayarak kısa çalışma ödeneğini harekete geçirdi.

Çalışana oldukça fayda sağlanacağı söylenen bu sistemde, zor şartlar altındayken iş verenin çalışanını kaybetmesini engellemesi de bekleniyor.

KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?

Kısa çalışma başvurusu yapabilecek kişiler, çalışmalarını tamamen ya da kısmi olarak en az 4 hafta durduran veya çalıştıkları yerdeki haftalık çalışma saatlerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan çalışanlar olacaktır.

ÇALIŞAN SAYISI LİMİTİ YOK

Bu ödenekten kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün çalışma sözleşmesine sahip olanlardan son 3 yılda 450 günlük prim ödemiş çalışanlar yararlanabiliyor. Ödenek, çalışanın çalışmadığı zamanlar için çalışanın direkt kendisine aylık olarak sağlanıyor.

Bu sistemden faydalanmak için herhangi bir çalışan limiti bulunmuyor. İşverenin bir çalışanı olsa bile bu sistemden yararlanabiliyor.

Başvurmak için belirli bir sektör şartı da bulunmamaktadır ve eğer işverenin SGK ve Maliye borcu varsa, yine bu ödeneğe başvurada bulunabiliyor.

KAZANCIN YÜZDE 60’I OLARAK HESAPLANIYOR

Sigortalı çalışanın son 12 aylık prim kazançları baz alınarak günlük kısa çalışma ödeneği hesaplanıyor ve bu da yaklaşık günlük brüt kazancının yüzde 60’ı oluyor.

Hesaplanan ödenek, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sinden fazla olamıyor. Böylelikle sigortalı çalışan, kazandığı brüt ücrete bağlı olarak 1752 ila 4 bin 381 lira arasında bir ödenek hakkı kazanıyor. Bunu da günlük hesaplarsak 58 ila 146 lira arasında oluyor.

BU SÜRE BOYUNCA ÇALIŞAN ÇIKARAMAZLAR

Kısa çalışma uygulamasının süresi en fazla 3 aydır ve bu süre başladıktan sonra işverenler, çalışanlarını işten çıkaramazlar. Ödemeler ise PTT tarafından gerçekleştiriliyor.

Corona virüsten negatif etkilendiğini sebepleri ve kanıtları ile başvuran işveren, “Kısa Çalışma Talep Formu” ve “Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi” belgelerini doldurarak İŞKUR birimine elektronik posta ile ileterek başvuruda bulunabilir. Başvuru sonucu da yine aynı şekilde elektronik posta ile işverene iletiliyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir