Ekonomi

Milyonlarca Kişiye Müjde ! 1 Asgari Ücret İkramiye

Basit usul vergi mükelleflerine hızlı bir şekilde asgari ücret desteği getirilmesi talep edildi. Bu konu hakkında Twitter'da TT çalışması yapılırken bu kampanyaya CHP Milletvekili Lale Karabıyık da katıldı. Karabıyık salgın nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu vurguladı.

Basit usul vergi mükelleflerine hızlı bir şekilde asgari ücret desteği getirilmesi talebi gündeme geldi. Basit usul vergi mükellefleri konuyla alakalı Twitter’da TT çalışması yaptı ve bu kampanyaya CHP Milletvekili Lale Karabıyık ta yer aldı. Karabıyık bu konu hakkında yaptığı açıklamalarında salgın sebebiyle esnafın zor durumda olduğunu belirtti. İşsiz kalmışa, ücretsiz izine gönderilene, daha önceden işsiz kalmışa ve muhtaç herkese yardım yapılırken kendi işinin sahibine kredi dışında destek sağlanmıyor. Bu konu hakkında henüz Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi sunulmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. CHP tarafından gelen kanun teklifi ile beraber tüm esnaflara yani basit usul vergi mükelleflerine destek olabilmek ve ayakta tutabilmek maksadıyla her birine ayrı ayrı asgari ücret kadar maddi destek verilmesi gerektiği vurgulandı.

YAPILAN AÇIKLAMA

CHP Milletvekili Lale Karabıyık ise bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Karabıyık açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Salgın krizi kadın esnafları da derinden etkiledi; çünkü kadın esnaf ve sanatkârlar çoğunlukla, korona virüs salgınından ve alınan tedbirlerden en çok etkilenen kadın ve erkek kuaförlüğü, lokantacılık vb. sektörlerde hizmet veriyor. Kadınlara iş ortamı yaratmanın, kadın istihdamını arttırmanın, kadın girişimciyi desteklemenin kadınları güçlendirmede ve ülkemizin kalkınmasında önemini dile getirirken; bir yandan kadın esnaflar salgın krizi nedeniyle iş ve gelir kaybı ile mücadele ediyorlar. Salgın krizinden etkilenen vatandaşlara verilen desteklerin ise bu noktada yetersiz olduğunu iş ve gelir kaybı yaşayanlara verilen desteklerin asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz”

ASGARİ ÜCRET KADAR İKRAMİYE VERİLMESİ TALEP EDİLDİ

Salgından neredeyse tüm sektörler olumsuz olarak etkilendi. Bu doğrultuda kuaförler, güzellik salonları, AVM’ler, restoranlar, kafeler, çay bahçeleri, kalabalık ve yan yana üretim yapılan fabrikalar berber, terzi, tamirci, minibüs ve dolmuş şoförü, tesisatçı vb. gibi işlerle iştigal olan basit usul mükelleflerinin sayısının 783 bin 455 olduğu belirtildi.

CHP Milletvekili Lale Karabıyık, verdiği kanun teklifi ile de salgın krizinden etkilenen basit usul vergi mükelleflerine acilen net asgari ücret kadar destek verilmesini talep etti.

İlgili Makaleler