EkonomiGündem

Milyonlarca Kişiye Müjde ! Ödeme Başladı: Hesaplarınızı Kontrol Edin

Milyonlarca emekli vatandaşın beklediği gün geldi. Bayram ikramiyeleri bugünden itibaren hesaplara yatmaya başladı. SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı emeklileri bayram ikramiyelerini alacaklar.

12 milyon emekliye Ramazan ikramiyesi bugünden itibaren ödenmeye başlandı. Bayram ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin son açıklama Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılmıştı. Bu bağlamda ödeme takvimi belirlendi. Bayram ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin detayları aşağıda okuyucularımızla paylaşıyoruz…

  • 17, 18, 19 Nisan olanlar için 7 Nisan,
  • 20, 21, 22 Nisan olanlar için 8 Nisan,
  • 23, 24 Nisan olanlar için 9 Nisan,
  • 25, 26 Nisan olanlar için 10 Nisan’da,
  • 4B (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da aylık aldıkları Banka / PTT Şubelerine yatacak.

SGK’dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara bayram ikramiyesi ödenecek. Ayrıca SGK’dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine veriliyor.

Maaşı ne kadar olursa olsun emekli vatandaşlara 1000 lira ödeme yapılacak. Vefat eden emeklinin yakınına ise hisseleri oranında ödeme yapılacak.

Emekli ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin sorular da yanıt buldu:

Hem babasından hem eşinden maaş alanlara nasıl ödeme olacak?

2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödeme yapılacak.

İkramiye ödemelerine haciz uygulanıyor mu?

İkramiye ödemesinden kesinti yapılamıyor ve bu ödemeler haczedilemiyor.

Yeni emekliler de alabilecek mi?

Yaşlılık, ölüm, iş göremezlik aylığı yeni bağlananların da bayram ikramiyesi belirtilen tarihlerde yatırılacak.

İkramiye için nereye başvuruluyor?

SGK ödemeyi başvuruya gerek olmadan yapıyor. Ödemeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılıyor.

YENİ EMEKLİ OLANLAR

Bu yıl 24-26 Mayıs’a denk gelen Ramazan Bayramı ikramiyesi erkene çekildi. Yeni emekli olanların olumsuz etkilenmemesi için torba yasa ile bir düzenleme yapıldı. Bu bağlamda Nisan ve Mayıs ayında yaşlılık, ölüm, sürekli iş göremezlik ödeneği bağlananlar da ikramiye alabilecek. Maaşları bağlanınca, ikramiyeleri de verilecek.

Maaş hesaplarına yatırılacak. Maaşını PTT’den alan 65 yaş üstü emeklilerin ikramiyeleri istekleri halinde evlerine teslim edilecek.

EVDE MAAŞ ALMA

Peki evde emekli maaşı nasıl alınır? İşte detaylar:

Evden maaş ödemesi uygulamasına göre, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlar evde ödeme, havale-EFT talimatı konusundaki taleplerini valilik ve kaymakamlıklara 112, 155 ve 156 numaralı telefonlar aracılığıyla iletiyor. Şubede iletilen talimata istinaden müşteri hesabından yetkili kamu görevlisine ödeme yapılıyor. İşlem tutarı kendisine teslim edilen banka görevlisi ile yetkili kamu görevlisi müşterilere işlem tutarını teslim ettikten sonra ödemelerin yapıldığına dair tutanağı ilgili banka şubesine teslim ederek süreci tamamlıyor.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve şu ifadelere yer verdi:

“Bu kapsamda, yaklaşık 12 milyon emekli ve hak sahibinin Bayram İkramiyelerini ödüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında, kamu bankaları 76 yaş üstü yaşlılarımızın aylıklarını evinde ödüyor. Ayrıca emekli aylığını PTT’den alan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da istekleri halinde, ikramiyeleri SGK ve PTT arasındaki protokol gereği evlerine teslim ediliyor”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir